Renta socjalna przysługuje osobom pełnoletnim, całkowicie niezdolnym do pracy z powodu niesprawności, która powstała albo przed ukończeniem 18. roku życia, albo w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej (przed 25. urodzinami), albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Jeszcze do końca tego roku prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody wyższe niż 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Do ustalenia progu dochodowego skutkującego zawieszeniem prawa do renty socjalnej brane są pod uwagę przychody z działalności, która stanowi obowiązkowy tytuł ubezpieczeń społecznych. Tą działalnością jest zatrudnienie, służba, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) lub inna praca zarobkowa, albo prowadzenie działalności pozarolniczej. Natomiast zarobki, które są brane pod uwagę to, w przypadku działalności gospodarczej – zadeklarowany przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.). Są nimi także kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego. Ponadto prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu innego niż wymieniony powyżej, zaliczonego do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), jak również osiągany z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowany na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Od 1 stycznia 2012 r. osoby pobierające rentę socjalną będą mogły uzyskiwać dodatkowe dochody w wysokości 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS, bez skutku zawieszenia wypłaty świadczenia. To tyle samo, ile inne grupy uprawnione do rent i emerytur. Nie zmienią się obowiązki informacyjne związane z uzyskiwaniem dodatkowego dochodu: osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy są obowiązane niezwłocznie powiadomić organ wypłacający świadczenie o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do renty socjalnej. Powiadomienie następuje w formie pisemnego oświadczenia.