Projektowane rozporządzenie w kompleksowy sposób reguluje kwestie związane z treścią wniosków oraz dokumentami składanymi przez pracownika zamierzającego korzystać z urlopów związanych z urodzeniem i wychowywaniem dziecka oraz łączeniem poszczególnych urlopów z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takich urlopów.
Czytaj: Czy pracodawcy powinni obawiać się tzw. odroczonego urlopu rodzicielskiego?
To konsekwencja zmian w kodeksie pracy wprowadzonych ustawą z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Wejdą one w życie 2 stycznia 2016 r.
Przypomnijmy, nowela uprościła i uelastyczniła system urlopów związanych z opieką nad dzieckiem. Skorzystanie z poszczególnych uprawnień związanych z urodzeniem dziecka wymaga złożenia przez pracownika pisemnego wniosku w tej sprawie oraz dokumentów potwierdzających jego prawo do danego uprawnienia. Teraz wszystkie dokumenty znajdą się w jednym akcie wykonawczym. Dotyczy to wniosków o: udzielenie części urlopu macierzyńskiego, udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub jego części, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub jego części — co jest związane z włączeniem tych urlopów do urlopu rodzicielskiego, udzielenie urlopu rodzicielskiego lub jego części oraz łączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlop rodzicielski z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy.
W celu uniknięcia wielokrotnego składania przez pracowników tych samych dokumentów, projekt przewiduje, że przy składaniu kolejnego wniosku u tego samego pracodawcy pracownik nie będzie musiał dołączać dokumentów, które znajdują się już w jego aktach osobowych. Rozporządzenie przewiduje również, że pracodawca będzie mógł zażądać przedłożenia oryginałów dokumentów, których kopie są dołączane do wniosku, aby potwierdzić ich zgodność z oryginałem.Dowiedz się więcej na temat nowych uprawnień rodzicielskich podczas VII Konwentu Prawa Pracy>>>