Weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemca. W znacznej części odpowiada ono treścią swojemu poprzednikowi, wprowadza jednak również kilka nowości. Do najważniejszych należą:
zmiana kręgu osób korzystających z pierwszeństwa w dostępnie do rynku pracy podczas tzw. „testu rynku pracy”, z pierwszeństwa korzystać będą zarejestrowani bezrobotni będący obywatelami polskimi oraz cudzoziemcami wymienionymi w art. 87 ust. 1 pkt 1-11 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
w nowym akcie przewidziano także możliwość niewyrażenia zgody przez podmiot powierzający pracę na skierowanie do niego kandydatów spełniających wymagania określone w złożonej ofercie pracy oraz konsekwencje takiej decyzji dla treści informacji starosty o możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy. W takiej sytuacji starosta w informacji, o której mowa w art. 88c ust. 1 pkt 2 ustawy, stwierdza możliwość zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi.
Nowemu rozporządzeniu przyglądałem się jeszcze na etapie prac nad jego projektem, swoje refleksje przedstawiałem między innymi w artykule opublikowanym w Wyborcza.biz.
Z końcem dnia 1 maja moc utraciło również rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. W jego miejsce obowiązywać zacznie nowe rozporządzenie, swoją treścią zasadniczo odpowiadające temu obowiązującemu dotąd. Wprowadzono jednak drobne zmiany.
Czytaj: Nowe rozporządzenie w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca
Ta, o której szczególnie warto wspomnieć, dotyczy rozszerzenia katalogu cudzoziemców studiujących w Polsce, którzy będą mogli pracować bez konieczności pozyskiwania zezwoleń na pracę. Jak wskazują autorzy projektu rozporządzenia w uzasadnieniu, do tej pory takie zwolnienie funkcjonowało w odniesieniu do osób posiadających zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Ci cudzoziemcy mogli pracować bez zezwolenia przez cały rok. W przypadku jeżeli student przebywał w Polsce na podstawie wizy wydanej w celu odbycia studiów, do tej pory mógł pracować bez zezwolenia wyłącznie w miesiącach wakacyjnych (lipiec-wrzesień). Teraz prawo studenta do pracy bez zezwolenia zostało zrównane, bez względu na to czy przebywa w Polsce na podstawie zezwolenia czy wizy.
Czytaj: Od 1 maja nowe zasady zatrudniania cudzoziemca
Inna istotna zmiana dotyczy treści oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi, rejestrowanego w Powiatowym Urzędzie Pracy. W takim oświadczeniu konieczne będzie wskazanie rzeczywistych warunków pracy cudzoziemca. To ma pozwolić na lepszą ochroną praw cudzoziemców i skuteczniejszą weryfikację przestrzegania przez pracodawców deklaracji co do rodzaju powierzanej pracy.
Autor aktu prawnego pomyślał również o osobach, które w wyniku uchylenia poprzednio obowiązującego rozporządzenia, mogłyby stracić prawo do wykonywania pracy bez zezwolenia – nawet jeśli doszłoby do takiej sytuacji, będą one mogły kontynuować pracę bez zezwolenia jeszcze przez rok od daty wejścia w życie nowego rozporządzenia.
Autor: Robert Jaroszewski
Żródło: cudzoziemiecwpolsce.pl