Z dniem 1 stycznia 2012 r. stosunki pracy pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie mianowania na starych zasadach z mocy prawa przekształcą się w stosunki pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Do 31 grudnia 2008 r., stosunki pracy zawierane z pracownikami samorządowymi, opierały się na wszelkich znanych ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) podstawach. Były to, bowiem stosunki pracy oparte o:
– wybór,
– mianowanie,
– powołanie,
– umowę o pracę.
W ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458) natomiast dokonano niezwykle istotnej zmiany w dotychczasowym katalogu podstaw prawnych zatrudnienia pracowników samorządowych. Otóż ustawodawca, wyeliminował z niego zupełnie zatrudnianie pracowników samorządowych na podstawie mianowania. Wraz z likwidacją mianowania, jako jednej z podstaw zatrudnienia pracowników samorządowych w niepamięć odejdą również specyficzne regulacje obowiązujące dotychczas dla tej właśnie kategorii pracowników. Chodzi przede wszystkim o szczególne zasady rozwiązywania umów o pracę z pracownikami samorządowymi mianowanymi, które gwarantowały trwałość stosunku pracy zawartego na tej podstawie, a także zasady odpowiedzialności porządkowej i dyscyplinarnej pracowników samorządowych mianowanych.
Dotychczasowe stosunki pracy oparte na tej podstawie obowiązują jednak, na mocy przepisu przejściowego (art. 54 u.p.s.), do końca roku 2011. Z dniem 1 stycznia 2012 r. stosunki pracy osób zatrudnionych na podstawie mianowania na starych zasadach z mocy prawa przekształcą się w stosunki pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Kamil Szymański