Z emerytur i rent mogą być potrącane, na mocy tytułów wykonawczych, należności wymienione w art. 139 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Na mocy tego przepisu z emerytur i rent mogą być potrącane: świadczenia alimentacyjne, sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż alimentacyjne, świadczenia nienależnie pobrane oraz należności z tytułu odpłatności za pobyt w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych lub pielęgnacyjno-opiekuńczych. W zależności od rodzaju należności, z emerytury lub renty można potrącić od 25% do 70% jej kwoty.
Ponadto ustawa emerytalna gwarantuje kwotę wolną od potrąceń, odpowiadającą części świadczenia nie podlegającej egzekucji. Wynosi ona, zależnie od rodzaju potrącanych należności, 50%, 60% albo 20% kwoty najniższej emerytury lub renty. W przypadku potrąceń dokonywanych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne kwota wolna od potrąceń wynosi aktualnie 50% kwoty najniższej emerytury lub renty.
Od 1 lipca 2017 r. przy potrącaniu z emerytury lub renty sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, kwota wolna od potrąceń zostaje podwyższona do 75% kwoty najniższej kwoty emerytury lub renty.
Co istotne, do zobowiązań istniejących w dniu wejścia w życie nowelizacji, stosowane będą nowe zasady.