Pytanie użytkownika Serwisu BHP:

Na wózki unoszące, czyli te, które podnoszą do 30 cm, wystarczy posiadać dokumenty stwierdzające uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi. Oczywiście, by dopuścić taką osobę do pracy, należy przeszkolić ją w ramach instruktażu stanowiskowego.

Czy to oznacza, że osoba pracująca z tego rodzaju wózkiem unoszącym musi posiadać prawo jazdy?

Jeżeli musi, to czy wystarczy kategorii AM, czyli na motorower, czy też musi być to co najmniej kategoria B?

Czy też osoba, która obsługuje takie wózki, nie musi posiadać żadnych szczególnych kwalifikacji oprócz instruktażu stanowiskowego?

 

Nowe zasady

Od 10.08.2018 r. obowiązują przepisy rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (dalej r.b.h.p.w.j.). Zgodnie z § 4 ust. 2 r.b.h.p.w.j. do obsługi wózków innych niż jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia mogą być dopuszczone osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają zaświadczenie ukończenia odpowiedniego szkolenia potwierdzającego nabyte umiejętności w oparciu o programy opracowane lub zatwierdzone przez Urząd Dozoru Technicznego lub posiadają dokumenty stwierdzające uprawnienie do kierowania pojazdami silnikowymi lub zespołami składającymi się z pojazdu silnikowego i przyczepy lub naczepy uzyskane na podstawie przepisów w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Zgodnie zaś z art. 4 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów składającym się z pojazdu silnikowego i przyczepy lub naczepy jest prawo jazdy, pozwolenie wojskowe lub międzynarodowe prawo jazdy.

 

Czytaj też: Koniec imiennych zezwoleń na wózki jezdniowe >>

 

 

Przepisy r.b.h.p.w.j. nie wskazują konkretnej wymaganej kategorii posiadanego prawa jazdy, należy więc przyjąć, że wystarczy posiadanie prawa jazdy dowolnej kategorii, musi być to jednak kategoria uprawniająca do kierowania pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów.nZgodnie z definicją wskazaną w art. 2 pkt 32 ustawy - Prawo o ruchu drogowym pojazdem silnikowym nazywa się pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego. Kategoria AM nie uprawnia zatem do kierowania pojazdem silnikowym ani zespołem pojazdów. Uprawnia jedynie do kierowania motorowerem lub czterokołowcem lekkim.

 

Więcej informacji znajdziesz w SIP LEX:

Operator wózków widłowych - opis stanowiska - WZÓR >>

Użytkowanie pasów bezpieczeństwa w wózkach widłowych >>

Jak amortyzować wózek widłowy? >>

Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >