Zgodnie z § 3 projektu egzamin dla kandydatów na doradców przeprowadza się w formie pisemnej obejmującej: 1) część ogólną, składającą się z zestawu 10 pytań egzaminacyjnych typu otwartego oraz opisowego zadania praktycznego z zakresu obowiązków doradcy; 2) część specjalistyczną, składającą się z zestawu 40 pytań testowych wielokrotnego wyboru z pięcioma możliwymi odpowiedziami.
Czas trwania egzaminów wynosi: 1) dla części ogólnej – po 60 minut na udzielnie odpowiedzi na pytania i rozwiązania zadania praktycznego; 2) dla części specjalistycznej – 80 minut. Pytania egzaminacyjne i opisowe zadania praktyczne pochodzą z katalogu pytań egzaminacyjnych, przygotowanego przez Transportowy Dozór Techniczny.
Opłata za egzamin, według projektu rozporządzenia, wynosi: 1) dla kandydatów na doradców w wysokości - 400 zł; 2) dla doradców przedłużających ważność świadectwa - 300 zł; 3) specjalistyczny dla doradców w wysokości - 200 zł.
Egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna, w skład której wchodzą przewodniczący oraz dwóch członków. W komisji egzaminacyjnej zasiadać mogą osoby posiadające wykształcenie wyższe i praktykę zawodową w zakresie właściwego rodzaju transportu towarów niebezpiecznych, w tym co najmniej: 1) 5-letnią praktykę zawodową w jednej z następujących dziedzin: a) właściwości materiałów niebezpiecznych, b) konstrukcji i eksploatacji opakowań, cystern i środków transportu przeznaczonych do przewozu towarów niebezpiecznych, c) ratownictwa chemicznego, lub 2) 5-letni staż pracy na stanowisku związanym z przewozem towarów niebezpiecznych w transporcie drogowym, koleją lub żeglugą śródlądową.
Z wnioskiem o powołanie komisji Dyrektor TDT zwraca się do ministra właściwego do spraw transportu na co najmniej 14 dni przed planowaną datą egzaminu. Minister powołuje skład komisji i wyznacza jej przewodniczącego.
Świadectwo doradcy wydaje się osobie, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin, na podstawie przekazanego przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej protokołu. Dyrektor TDT przedłuża ważność świadectwa doradcy poprzez: 1) wpisanie nowej daty ważności w dotychczasowym świadectwie, lub 2) wydanie nowego świadectwa, gdy nie ma możliwości wpisu daty ważności świadectwa albo gdy rozszerzono zakres uprawnień doradcy.
Nowy egzamin dla kandydatów na doradców w przewozie towarów niebezpiecznych
Ujednolicone, nowe zasady egzaminowania kandydatów na doradców z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych w transporcie kolejowym, drogowym i żegludze śródlądowej oraz tryb wydawania odpowiedniego świadectwa zawarto w projekcie rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie świadectwa doradcy do spraw przewozu towarów niebezpiecznych.