Wymagania wspólne dotyczące urządzeń i systemów ochronnych - obejmujące m.in. zasady zintegrowanego bezpieczeństwa przeciwwybuchowego, warunki kontroli i konserwacji, dobór materiałów, jak również wymagania uzupełniające dotyczące poszczególnych kategorii urządzeń określa załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 6 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej (Dz. U. poz. 817).
Według § 5 rozporządzenia, procedurami oceny zgodności dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej, sprzętu zabezpieczającego, sterującego i regulacyjnego przeznaczonego do użytku poza atmosferą potencjalnie wybuchową, który wymagany jest lub przyczynia się do bezpiecznego funkcjonowania urządzeń i systemów ochronnych wobec zagrożeń wybuchowych, oraz komponentów, które są częścią urządzeń i systemów ochronnych, stosowanymi przez producenta przed wprowadzeniem ich do obrotu są: 1) badanie typu UE (moduł B), określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia; 2) zgodność z typem w oparciu o zapewnienie jakości procesu produkcji (moduł D), określona w załączniku nr 4 do rozporządzenia; 3) zgodność z typem w oparciu o weryfikację wyrobu (moduł F), określona w załączniku nr 5 do rozporządzenia; 4) zgodność z typem w oparciu o wewnętrzną kontrolę produkcji oraz badanie wyrobów pod nadzorem (moduł C1), określona w załączniku nr 6 do rozporządzenia; 5) zgodność z typem w oparciu o zapewnienie jakości wyrobu (moduł E), określona w załączniku nr 7 do rozporządzenia; 6) wewnętrzna kontrola produkcji (moduł A), określona w załączniku nr 8 do rozporządzenia; 7) zgodność w oparciu o weryfikację jednostkową (moduł G), określona w załączniku nr 9 do rozporządzenia.
Urządzenia i systemy ochronne przeznaczone do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej, sprzęt zabezpieczający, sterujący i regulacyjny przeznaczony do użytku poza atmosferą potencjalnie wybuchową, który wymagany jest lub przyczynia się do bezpiecznego funkcjonowania urządzeń i systemów ochronnych wobec zagrożeń wybuchowych, są objęte oznakowaniem CE, które umieszcza się przed wprowadzeniem ich do obrotu. Oznakowanie CE umieszcza się w sposób widoczny, czytelny i trwały na wyrobach lub na przytwierdzonych na nich tabliczkach znamionowych. W przypadku braku możliwości umieszczenia oznakowania CE na wyrobach lub przytwierdzonych na nich tabliczkach znamionowych, ze względu na specyfikę wyrobów, oznakowanie CE umieszcza się na ich opakowaniu oraz na dołączonych do nich dokumentach.
Omawiana regulacja weszła w życie 10 czerwca 2016 r. Zastąpiła ona rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w przestrzeniach zagrożonych wybuchem (Dz. U. Nr 263, poz. 2203). Nowe zasady nie mają zastosowania m.in. do: wyrobów medycznych przeznaczonych do użytku w środowisku medycznym, środków ochrony indywidualnej i niektórych środków transportu.
Nowe wymagania dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej
Wymagania w zakresie projektowania i budowy dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej, sprzętu zabezpieczającego, sterującego i regulacyjnego przeznaczonego do użytku poza atmosferą potencjalnie wybuchową określa nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju.