Zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 lipca 2012 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Klinicznej Weterynaryjnej (Dz. U. poz. 829) – dalej r.d.p.k.w. przed przystąpieniem do badania klinicznego weterynaryjnego badacz musi m.in.: szczegółowo zapoznać się z zagadnieniami związanymi z podejmowanym badaniem klinicznym weterynaryjnym, w tym z aktualnym stanem wiedzy w zakresie tego badania oraz uzyskać zgodę właściciela zwierząt na udział tych zwierząt w badaniu .
W trakcie badania klinicznego weterynaryjnego badacz ma za zadanie m.in.: 1) postępować zgodnie z protokołem; 2) stosować ustalone dla danego badania procedury postępowania; 3) współpracować z przeszkolonymi i wykwalifikowanymi osobami zbierającymi, dokumentującymi i przetwarzającymi dane uzyskiwane w toku badania; 4) zapewnić bezpieczeństwo oraz humanitarne traktowanie zwierząt biorących udział w badaniu oraz warunki pozwalające na wykonanie badania klinicznego weterynaryjnego zgodnie z protokołem i procedurami badania. Ponadto badacz: stosuje odpowiedni i sprawnie funkcjonujący sprzęt, przechowuje dokumentację badania klinicznego weterynaryjnego oraz jej uwierzytelnione kopie, zabezpiecza, w chwili zakończenia lub przerwania badania klinicznego weterynaryjnego, badany produkt leczniczy weterynaryjny i wreszcie umożliwia monitorowanie i kontrolę jakości badania klinicznego weterynaryjnego.
Rozporządzenie obowiązuje od dnia 19 lipca br. Było ono poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 sierpnia 2004 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Klinicznej Weterynaryjnej w zakresie produktów leczniczych weterynaryjnych (Dz. U. Nr 185, poz. 1919), które utraciło moc z dniem 2 maja 2012 r. na podstawie art. 23 ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Dz. U. Nr 82, poz. 451 z późn. zm.).
Nowe rozporządzenie ws. Dobrej Praktyki Klinicznej Weterynaryjnej
Sposób planowania, prowadzenia, dokumentowania i raportowania badań klinicznych weterynaryjnych oraz wymagania stawiane podmiotom uczestniczącym lub ubiegającym się o przeprowadzenie takich badań określa nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia.