Chodzi o rozporządzenie z dnia 15 lutego 2012 r. w sprawie egzaminów dla kierowców przewożących towary niebezpieczne (Dz. U. z 2012 r. poz. 191) – dalej r.e.k.t.n. oraz rozporządzenie z dnia 15 lutego 2012 r. w sprawie świadectwa dopuszczenia pojazdu ADR (Dz. U. z 2012 r. poz. 192) – dalej r.ś.d.p.
Zgodnie z § 3 r.e.k.t.n. do egzaminu dopuszcza się kierowcę, który posiada zaświadczenie o ukończeniu kursu ADR oraz został zgłoszony do egzaminu przez podmiot prowadzący kurs ADR lub jednostkę wojskową marszałkowi województwa lub Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Egzamin – w formie testu, z pytaniami jednokrotnego wyboru z trzema możliwymi odpowiedziami – przeprowadza się w terminie uzgodnionym z podmiotem prowadzącym kurs. Pytania testowe pochodzą z katalogu pytań obejmujących zakres wiedzy, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 227, poz. 1367 z późn. zm.) – dalej u.p.t.n. oraz odnoszących się do wszystkich zagadnień i umiejętności przewidzianych w programie kursu. Egzamin uważa się za zdany, jeśli egzaminowany udzieli poprawnych odpowiedzi na co najmniej 2/3 pytań zdawanego testu.
Według § 8 r.e.k.t.n. zaświadczenie ADR wydawane jest: 1) na podstawie protokołu potwierdzającego złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym; 2) po przedłożeniu dowodu uiszczenia opłat, o których mowa w art. 25 ust. 1 u.p.t.n. (z wyłączeniem kierowców pojazdów należących do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej). Zaświadczenie ADR wypełnia się na maszynie lub komputerze w języku polskim czcionką zapewniającą dobrą czytelność wpisów. Wzór zaświadczenia ADR określa załącznik do r.e.k.t.n.
Omawiane rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 15 września 2005 r. w sprawie kursów dokształcających dla kierowców przewożących towary niebezpieczne (Dz. U. Nr 187, poz. 1571), które z dniem wejścia w życie r.e.k.t.n. utraciło moc w zakresie § 1 pkt 5 i 6, § 10 i § 11.
Zgodnie z r.ś.d.p. świadectwo dopuszczenia pojazdu ADR wystawia się dla pojazdów EX/II, EX/III, FL, OX, AT oraz MEMU. Wydaje je - na wniosek przewoźnika, właściciela lub użytkownika pojazdu - Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego na okres nie dłuższy niż wskazany w ADR, licząc od daty badania technicznego pojazdu poprzedzającego wydanie tego świadectwa. Opłatę w wysokości 150 zł za wydanie świadectwa oraz przedłużenie jego ważności uiszcza się na rachunek bankowy Transportowego Dozoru Technicznego.
Według § 3 ust. 3 r.ś.d.p. do wniosku dołącza się m.in.: sporządzone przez okręgową stację kontroli pojazdów zaświadczenie, potwierdzające spełnienie dodatkowych wymagań technicznych, określonych w ADR dotyczących wyposażenia lub przystosowania pojazdów do przewozu towarów niebezpiecznych; sporządzony przez Transportowy Dozór Techniczny protokół z przeprowadzonego badania potwierdzający, że pojazd MEMU lub cysterna, w tym także elementy pojazdu-baterii, spełniają wymagania określone w ADR, w przypadkach gdy ADR wymaga przeprowadzenia takiego badania; kopię dowodu rejestracyjnego pojazdu z aktualnym wpisem terminu następnego badania technicznego. W przypadku utraty świadectwa dopuszczenia pojazdu ADR, na wniosek przewoźnika, właściciela lub użytkownika pojazdu, Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego wydaje wtórnik tego świadectwa.
Wzór świadectwa dopuszczenia pojazdu ADR określa załącznik do r.ś.d.p.
Omawiane rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie świadectwa dopuszczenia pojazdów do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 237, poz. 2011 z późn. zm.), które z dniem wejścia w życie r.ś.d.p. utraciło moc prawną.