Przesunięcie wejścia w życie przepisów to skutek przyjętej autopoprawki do ustawy z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1066).
Zmieniła ona sposób obliczenia wysokości zasiłku macierzyńskiego dla kobiet, które prowadzą działalność gospodarczą i urodziły dziecko. Chodziło o to, by skasować możliwość wykorzystywania luk w przepisach, które powodują możliwość pobierania wysokich zasiłków macierzyńskich po krótkim okresie ubezpieczenia. Ustawa zasiłkowa po zmianie z 15 maja 2015 r. stanowi, że jeśli bizneswoman będzie opłacała składki emerytalną, rentową, wypadkową i chorobową od podstawy wyższej niż minimalna, to wówczas podstawa wymiaru zasiłku wyniesie tyle co najniższa podstawa, jeżeli niezdolność do pracy powstanie przed upływem pierwszego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli niezdolność do pracy powstanie później, to podstawą wymiaru będzie suma najniższej podstawy wymiaru składki plus 1/12 kwot nadwyżek ponad najniższą podstawę za każdy kolejny miesiąc ubezpieczenia. Wszystko po to, by uśrednić podstawy wymiaru składek i w konsekwencji zasiłku w razie krótkiego ubezpieczenia chorobowego i zadeklarowanego przychodu przekraczającego minimum.
Ponadto, te ubezpieczone, które same deklarują kwotę, od której chcą opłacać składki, czyli np. te, które po ustaniu zatrudnienia pracowniczego założyły firmę i prowadzą ją krócej niż rok, będą miały uwzględniany okres ubezpieczenia z poprzedniego tytułu, jeżeli przerwa między poprzednią pracą a nową firmą nie trwała dłużej niż 30 dni. Miesiące ubezpieczenia z poprzedniego tytułu, brakujące do uzyskania 12-miesięcznego okresu, będą przypisywane do okresu ubezpieczenia z bieżącego tytułu.
Uchwalona 25 września 2015 r., na ostatnim posiedzeniu Sejmu, autopoprawka do ustawy nie zmienia merytorycznego zakresu ustawy z 15 maja 2015 r. Odsuwa jedynie w czasie wejście w życie nowych przepisów, które miały obowiązywać od 1 listopada 2015 r. na 1 stycznia 2016 r. Wskutek noweli zniknął z ustawy niekorzystny dla przedsiębiorczych bizneswomen przepis przewidujący obniżenie zasiłku w każdym przypadku, jeśli poród nastąpi po zmianie przepisów. Ostatecznie z przepisów wynika, że jeśli kobieta w ciąży do końca roku będzie na zwolnieniu lekarskim, np. z powodu zagrożenia ciąży, to zachowa prawo do wysokiego zasiłku po urodzeniu dziecka.
Autorzy noweli ustawy z 15 maja 2015 r. uzasadniali, że tak szybkie zmiany będą godziły w kobiety, które nie zdążą urodzić przed 1 listopada br.
Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych