Odpowiedź: pracownikowi zatrudnionemu w trakcie roku kalendarzowego w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje urlop proporcjonalny do czasu zatrudnienia oraz wymiaru etatu. Ekwiwalent za urlop należy wypłacić za 22 godziny niewykorzystanego urlopu. Wykorzystano 5 dni i 2 godziny urlopu (łącznie 42 godziny).
 
Uzasadnienie: zgodnie z art. 154 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:
1) 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
2) 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w art. 154 § 1 k.p.; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Jak wynika natomiast z art. 1551 § 1 pkt 2 lit. b k.p., w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u kolejnego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca (art. 1552a § 2 k.p.).
Wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników zatrudnionych na pełny etat, których staż pracy wynosi co najmniej 10 lat pracy to 26 dni. Pracownikowi zatrudnionemu na 7/8 etatu przysługują w roku 2014 23 dni urlopu po zaokrągleniu w górę (7/8 z 26 dni to 22,75 dnia).
W podanym przykładzie pracownik przepracował 4 miesiące, a zatem jego proporcjonalny do wymiaru czasu pracy urlop (23 dni) należy ustalić przyjmując za każdy przepracowany miesiąc 1/12 część urlopu: 1/12 x 23 dni = 1,95 dnia, po zaokrągleniu 2 dni. Za 4 miesiące pracy przysługuje mu 8 dni urlopu. Po przeliczeniu na godziny pula urlopowa wynosi 64 godziny (8 dni x 8 godzin) w okresie styczeń-kwiecień 2014 r. Pracownik wykorzystał 42 godziny. Pozostało do wykorzystania 22 godziny.
 
 
W świadectwie pracy należy wpisać liczbę dni i godzin wykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Wpisujemy tam informację o urlopie wykorzystanym w naturze, jak i tym, za który pracodawca wypłacił ekwiwalent. Jeśli zatem pracownik wykorzystał 6 dni, w czasie których pracował po 7 godzin, to znaczy, że wykorzystał 42 godzin urlopu, tj. 5 dni i 2 godziny urlopu. Jeden dzień urlopu odpowiada bowiem 8 godzinom pracy. I taką informację o liczbie dni (5 dni) i godzin urlopu (2 godziny) powinna Pani wpisać w świadectwie pracy.
Najważniejsza zasada, o której należy pamiętać udzielając urlopu to: pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy urlopu udziela się w dniach, lecz rozlicza się ten urlop w godzinach. W myśl art. 1542 § 2 k.p. przy udzielaniu urlopu, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. W praktyce powołany przepis ma zastosowanie na etapie ustalania przysługującej pracownikowi wyrażonej w godzinach puli urlopu, ułatwiającej rozliczenia w związku z godzinowym jego wykorzystywaniem.