Tryb rozwiązania umowy o pracę na podstawie art. 53 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) - dalej k.p. służy do rozwiązania umowy o pracę z powodu długotrwałej nieobecności pracownika. Z pytania wynika, że powodem rozwiązania stosunku pracy miałyby być przeciwwskazania zdrowotne do dotychczas wykonywanej pracy.
Biorąc także pod uwagę, że pracodawca przedsięwziął czynności zmierzające do kontynuowania stosunku pracy (przez skierowanie pracownika na badania lekarskie) należy stwierdzić, że zastosowanie art. 53 k.p. mogłoby zostać zakwalifikowane jako nadużycie prawa (art. 8 k.p.).
Aby podjąć właściwą decyzję należy ocenić przyczyny pogorszenia się stanu zdrowia pracownika. Jeżeli owo pogorszenie (wszak lekarz stwierdził, że pracownik nie może wykonywać dotychczas wykonywanej pracy) jest następstwem choroby zawodowej wywołanej czynnikami szkodliwymi na stanowisku pracy albo wypadku przy pracy, wówczas z mocy art. 230 lub art. 231 k.p. pracodawca ma obowiązek przenieść pracownika do innej stosownej dla niego pracy.
Zobacz także: Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w ramach postępowania w sprawie podejrzenia choroby zawodowej?>>
Jacek Skoczyński w komentarzu do art. 230 i art. 231 k.p. ([w:] Gersdorf M., Rączka K., Skoczyński J., Kodeks pracy. Komentarz, Warszawa 2006) stwierdził, że „ustawodawca nie uregulował sytuacji, gdy pracodawca nie ma możliwości przeniesienia pracownika do pracy, przy której nie byłby on narażony na działanie czynnika szkodliwego dla zdrowia z uwagi na niewykonywanie innych prac u tego pracodawcy. W takiej sytuacji pracodawca może skorzystać z prawa wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie przepisów o rozwiązywaniu stosunków pracy”. Należy zatem uznać, że w razie niemożności kontynuowania stosunku pracy z pracownikiem wskutek złego stanu zdrowia w sytuacji opisanej w pytaniu pozostaje wypowiedzenie na zasadach ogólnych ze wskazaniem jako przyczyny braku możliwości przeniesienia pracownika do odpowiedniej pracy. Na okres do rozwiązania stosunku pracy należy pracownika przenieść do odpowiedniej pracy lub można zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy. Jeżeli pogorszenie stanu zdrowia wynika z choroby zawodowej lub wypadku powołane art. 230 i art. 231 k.p. nakładają obowiązek przeniesienia do innej pracy i wypłaty w razie pogorszenia warunków wynagrodzenia dodatku wyrównawczego.
Zobacz także: Przeniesienie do innej pracy z powodu stanu zdrowia pracownika>>
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.