W przededniu Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy zorganizowała w Rydze ceremonię rozdania nagród w Konkursie Dobrych Praktyk w zakresie bezpieczeństwa pracy. Nagrody służą wskazaniu korzyści z przyjęcia dobrych praktyk BHP i wyróżnieniu wiodących przykładów aktywnego zarządzania stresem oraz zagrożeniami psychospołecznymi w pracy.
Nagrodzone zostały innowacyjne i wyróżniające się przykłady dobrych praktyk w ramach prowadzonej przez EU-OSHA kampanii „Stres w pracy? Nie, dziękuję!”. Nagrody zostały wręczone przez łotewskiego ministra spraw społecznych Uldisa Augulisa oraz dyrektor EU-OSHA Christę Sedlatschek.
Łotewski minister zwrócił uwagę, że wiele organizacji mylnie traktuje zagrożenia psychospołeczne jako temat tabu: W około jednej trzeciej europejskich zakładów pracy główną przeszkodą w przeciwdziałaniu zagrożeniom psychospołecznym i stresowi jest niechęć, aby otwarcie rozmawiać o tych problemach. Obecnie zaledwie 20% przedsiębiorstw łotewskich posiada plany zapobiegawcze, dlatego mamy nadzieję, że nagrody zwiększą poziom świadomości i będą inspiracją do poprawy psychospołecznych warunków pracy w naszym kraju.
Dyrektor EU-OSHA Christa Sedlatschek podkreśliła znaczenie zwalczania stresu w pracy: Często panuje przeświadczenie, że czynniki zagrożeń psychospołecznych są trudniejszym wyzwaniem niż inne kwestie. Tymczasem można je zwalczać na tych samych zasadach co inne problemy BHP. Tego właśnie ma dowodzić Konkurs Dobrych Praktyk. Na przykład wielowymiarowy program „Równowaga w życiu” poprawił psychospołeczne warunki pracy w firmie Siemens w Belgii, a hiszpańska firma Hotel Colón, zatrudniająca zaledwie 78 pracowników, wdrożyła partycypacyjną procedurę zapobiegania zagrożeniom psychospołecznym, co przyczyniło się do poprawy zarówno organizacji pracy, jak i samopoczucia pracowników.
Przedstawiciele nagrodzonych organizacji, takich jak Daimler (Niemcy), Schuberg Philis (Holandia) i Zavarovalnica Triglav (Słowenia), dzielili się doświadczeniami w zakresie skutecznego zarządzania stresem i zagrożeniami psychospołecznymi w pracy.
Źródło: osha.europa.eu, stan z dnia 29 kwietnia 2015 r.