Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych:
Czy nagroda uznaniowa podlega zajęciu komorniczemu?
Odpowiedź: nagroda uznaniowa podlega zajęciu komorniczemu. Wysokość potrącenia zależy od charakteru tej nagrody, natomiast z wynagrodzenia za pracę należy ująć 60% jego kwoty netto.
Polecamy: Ziobro: świadczenie z programu 500+ nie podlega egzekucji komorniczej
Uzasadnienie: z wynagrodzenia za pracę dokonuje się potrąceń w oparciu o przepisy art. 87–91 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p. I tak, potrącenia alimentacyjne mają bezwzględne pierwszeństwo przed innymi należnościami i mogą być dokonywane w wysokości 60% przysługującego pracownikowi wynagrodzenia netto bez stosowania kwoty wolnej od potrąceń. Ponadto trzeba pamiętać, że stosownie do art. 87 § 5 k.p. nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości. Jeśli zatem nagroda uznaniowa, o której mowa w treści pytania mieści się w kategorii wyżej wymienionych świadczeń, czyli źródłem jej finansowania jest zakładowy fundusz nagród, to podlega potrąceniu w całości. Z kolei z nagrody przyznanej przez pracodawcę w innym trybie, należy tytułem alimentów ująć 60% jej kwoty netto. Niezależnie od tego, na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych pracodawca jest zobowiązany potrącić zatrudnionemu 60% wynagrodzenia netto.
Warto dodać, że w przypadku realizacji kilku wypłat w miesiącu, konieczność naliczania potrąceń narastająco występuje wówczas, gdy dotyczą one sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne. W odniesieniu do nich obowiązuje, bowiem kwota wolna od potrąceń, której nie stosuje się do alimentów.