Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych:

Pracownik zatrudniony był w zakładzie pracy od 15 lipca 1996 r., w którym zgodnie z obowiązującym tam nabyłby prawo do nagrody jubileuszowej po 20 latach pracy 15 lipca 2016 r. Część zakładu pracy - oddział, w którym zatrudniony był pracownik została w wyniku relokacji przeniesiona w trybie art. 231 k.p. do innego pracodawcy z dniem 23 listopada 2015 r. U nowego pracodawcy obowiązują inne zasady nabywania prawa no nagrody jubileuszowej i według regulaminu pracownikowi 20 lat pracy uprawniające do nagrody minęło 15 listopada 2015 r. - jeszcze przed przejęciem w trybie art. 231 k.p. (pracodawca wlicza inne okresy zatrudnienia). Nowy pracodawca odmówił pracownikowi wypłaty nagrody jubileuszowej.

Czy pracownik zachowuje prawo do nagrody jubileuszowej, jeżeli doszło do przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę?

Czy i od którego z pracodawców przysługuje w takim przypadku pracownikowi nagroda jubileuszowa?

Odpowiedź: pracownikowi przysługuje nagroda jubileuszowa od nowego pracodawcy.

Uzasadnienie: jak wynika z art. 231 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Skutek ten następuje w chwili przejęcia zakładu, automatycznie, z mocy prawa, bez potrzeby dokonywania przez strony jakichkolwiek dodatkowych czynności, zwłaszcza rozwiązywania wcześniejszych i nawiązywania nowych stosunków pracy. W zakresie warunków pracy i płacy oznacza to, że nowego pracodawcę co do zasady wiąże całokształt treści dotychczasowego stosunku pracy przejmowanego pracownika (w tym również warunki pracy wynikające z obowiązującego u poprzedniego pracodawcy regulaminu wynagradzania). Warto przywołać w tym zakresie pogląd wyrażony przez SN w wyroku z dnia 21 września 1995 r., I PRN 60/95, OSNP 1996 nr 7, poz. 100; iż w razie przejęcia zakładu pracy (art. 23k.p.) dotychczasowa treść stosunku pracy nie ulega zmianie, również w zakresie nabycia prawa do nagrody jubileuszowej i odprawy rentowej. Uprawnienia te, wynikające dotychczas z układu zbiorowego lub zakładowego porozumienia płacowego, po przejęciu stają się treścią umowy o pracę. Jeśli jednak u nowego pracodawcy obowiązują warunki pracy korzystniejsze dla przejmowanego pracownika – uznać należy, że znajdują one zastosowanie na zasadzie uprzywilejowania pracownika (art. 18 § 2 k.p.).

Czytaj: Nagroda z okazji jubileuszu firmy nie jest zwolniona ze składek ZUS

Odnosząc powyższe do opisanej sytuacji, należy stwierdzić, że z punktu widzenia uprawnień pracownika podlegającego przejęciu u nowego pracodawcy obowiązują korzystniejsze zasady nabywania prawa do nagrody jubileuszowej. Zastosowanie tych zasad prowadzi z kolei do wniosku, że pracownik ten od razu po przejęciu części zakładu pracy jakie miało miejsce w dniu 23 listopada 2015 r. nabył u tego pracodawcy roszczenie o wypłatę nagrody jubileuszowej. Jeżeli chodzi natomiast o roszczenia powstałe po przejściu części zakładu pracy – odpowiada za nie w całości nowy pracodawca. Brak jest podstaw, aby za tego rodzaju zobowiązania obciążać dotychczasowego pracodawcę. Oprócz roszczenia o wypłatę nagrody pracownikowi przysługują ponadto odsetki za opóźnienie w zapłacie na zasadach ogólnych.

Dodać należy, że nawet gdyby nowy pracodawca nie podzielił poglądu o nabyciu przez pracownika prawa do nagrody jubileuszowej w związku z samym przejęciem (i wynikającą stąd koniecznością zastosowania wobec tego pracownika korzystniejszych postanowień regulaminu wynagradzania), to nie ma podstaw, aby całkowicie odmówił pracownikowi wypłaty nagrody – czyli nawet na zasadach wynikających z regulaminu wynagradzania obowiązującego u poprzedniego pracodawcy.