Potrzebę przeprowadzenia zmian wymógł Trybunał Konstytucyjny, który swoim orzeczeniem z 26 maja 2010 r. (sygn. P 29/08) uznał, że art. 24 ust. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten stracił moc wraz z opublikowaniem wyroku trybunału w Dzienniku Ustaw, czyli 15 czerwca 2010 r. Artykuł 24 ust. 7 ustawy systemowej przewidywał, że możliwość domagania się zwrotu nadpłaconych składek przedawnia się po upływie dziesięciu lat bez względu na to, czy przed sądem toczyło się w tej sprawie postępowanie, które wstrzymuje bieg przedawnienia. Od 15 czerwca 2010 r., po uchyleniu przepisu przez TK, terminy przedawnienia nadpłaconych składek nie biegną w ogóle, a uprawnieni mogą bezterminowo dochodzić swoich roszczeń od ZUS.
Wychodząc naprzeciw potrzebom kompleksowego uregulowania takich sytuacji prawnych ministerstwo pracy przygotowało projekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Zasady dochodzenia zwrotu niepotrzebnie opłaconych składek będą podobne do tych, które stosuje ZUS przy ściąganiu zaległości. Zgodnie z projektem, płatnik będzie miał dziesięć lat na dochodzenie zwrotu nadpłaconych składek. Termin przedawnienia zacznie biegnąć od dnia otrzymania z ZUS zawiadomienia o nadpłacie.
Jeśli ZUS nie zorientował się, że wpłynęło za dużo pieniędzy, termin przedawnienia rozpocznie się wcześniej – od dnia opłacenia składek. Bieg przedawnienia będzie jednak zawieszony w razie wydania przez ZUS decyzji sprawie nadwyżek składkowych – od dnia wszczęcia postępowania do dnia, w którym decyzja stała się prawomocna. Przedawnienie nie będzie również biegło w razie wszczęcia postępowania przez sąd lub inny organ, od którego rozstrzygnięcia będzie zależała decyzja ZUS w sprawie nadpłaty składek.
Ministerstwo proponuje też wprowadzenie innych technicznych rozwiązań związanych ze zwrotem należności składkowych.
Do tej pory zwrot nadpłaconych składek był możliwy gdy kwota superaty przekraczała 5 % minimalnego wynagrodzenia, czyli ponad 65,85 zł. Wniosek o zwrot trzeba było złożyć w ciągu siedmiu dni od uzyskania informacji z ZUS o nadpłacie. Te ograniczenia zostaną usunięte z ustawy.
W razie śmierci płatnika, któremu przysługiwał zwrot nadpłaconych składek, bieg przedawnienia zostanie wstrzymany do dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia, nie dłużej jednak niż do dnia, w którym upłynęły dwa lata od śmierci spadkodawcy.
Jeśli ZUS wyda decyzję o tym, że dana osoba nie podlega ubezpieczeniom albo okaże się, że podstawa wymiaru składek była zawyżona, to wówczas bieg przedawnienia roszczenia o zwrot nadpłaty zostanie zawieszony od dnia wszczęcia postępowania do dnia, w którym decyzja ZUS stanie się prawomocna.
Projekt noweli zawiera również przepisy przejściowe. Zgodnie z nimi jeśli w dniu wejścia w życie ustawy istnieje nadpłata składek i roszczenie o ich zwrot jeszcze się nie przedawniło, to do ich zwrotu będą miały zastosowanie nowe, zmienione przepisy.