Problem nie istnieje, gdy pracownicy pracują w biurach wyposażonych w klimatyzację. Kłopoty pojawiają się u pracodawców, u których pracownicy nie pracują w pomieszczeniach klimatyzowanych lub nie mogą pracować w pomieszczeniach klimatyzacyjnych np. pracują na otwartej przestrzeni. Z jednej strony przepisy wymagają bowiem, aby organizować pracę w sposób zapewniający przestrzeganie zasad BHP, zaś z drugiej – nie nakładają na pracodawców obowiązku montażu klimatyzacji, żaluzji czy rolet itp.
Zacznijmy od tego, że zgodnie z przepisami kodeksu pracy obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Oznacza to konieczność zmniejszania dolegliwości związanych z upałami. I tak, w pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy, nie niższą jednak niż 14oC, chyba, że względy technologiczne na to nie pozwalają. Natomiast w pomieszczeniach, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna i pomieszczeniach biurowych, temperatura nie może być niższa niż 18oC (zgodnie z § 30 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy; tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz.1650 z późn. zm.) Niestety w przepisach brak jest jednoznacznych przepisów dotyczących maksymalnej temperatury w pomieszczeniach pracy.
Kolejny obowiązek dotyczy zaopatrzenia, nieodpłatnie, pracowników w odpowiednie posiłki i napoje. Obciąża on pracodawcę przy organizowaniu prac szczególnie uciążliwych (zob. art. 232 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy; tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm. oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów; Dz. U. Nr 60, poz. 279).
Warto zauważyć, że nawet w sytuacji, gdy ze względów technologicznych pracodawca nie jest w stanie zamontować klimatyzatorów, powinien podjąć działania, które ułatwią przetrwanie upałów. To korzyść dla pracownika i dla pracodawcy, gdyż wyższy komfort pracy to wyższa wydajność pracy pracowników. I tak pracodawcy mogą wprowadzać dodatkowe czy dłuższe przerwy w pracy, skracać czas pracy, montować żaluzje, rolety, które zabezpieczą przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz zapewniać pracownikom napoje nawet ponad normy wynikające z przepisów.
Pracodawcy bardzo często borykają się z problemami, jakie niosą ze sobą obowiązujące przepisy. Wśród najczęściej zadawanych pytań, jakie docierają do Infolinii Prawa Pracy (22 250 88 88) są:
· Czy podczas upałów pracodawca może zobowiązać pracowników do noszenia określonego w regulaminie stroju służbowego tj. mężczyźni: garnitur oraz koszula z krawatem oraz kobiety: kostium z długim rękawem oraz rajstopy?
· Czy pracownik może odmówić wykonywania pracy podczas upałów w sytuacji, gdy pracuje w pomieszczeniu nie klimatyzowanym a
temperatura w pomieszczeniu przekracza 30
o C
?
· Kiedy pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom zimne napoje? Jak wysokie muszą być temperatury?
Te i inne wątpliwości związane z zatrudnianiem pracowników są na bieżąco rozwiązywane przez Doradców Infolinii Prawa Pracy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej? Masz pytania?