Projekt rozporządzenia został właśnie skierowany do konsultacji.

Kod QR

Projekt zakłada, że kod QR na każdej stronie pomocniczego wzoru świadectwa pracy będzie obejmował: rodzaj dokumentu, numer strony i jej orientację oraz ogólną liczbę stron.

Natomiast kod na ostatniej stronie wzoru zawierałby również informację o miejscu złożenia podpisu. - Są to dane stałe, więc mogą zostać uwzględnione w pomocniczym wzorze świadectwa pracy - wskazano w projekcie.

 

Resort rodziny i pracy zwraca uwagę, że osoby używające odpowiednio oprogramowanych urządzeń przenośnych (np. smartfonów) będą mogły, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, skanować i odczytywać fotokody. - Dzięki temu rozwiązaniu np. były pracownik z dysfunkcją wzroku zidentyfikuje świadectwo pracy, a w razie konieczności jego dostarczenia nowemu pracodawcy, będzie miał pewność co do kompletności dokumentu. Natomiast osoba z dysfunkcją wzroku, która sporządzi świadectwo, będzie mogła po wydrukowaniu dokumentu samodzielnie go zidentyfikować i podpisać - podkreślono.

Czytaj w LEX: Wydawanie i sprostowanie świadectwa pracy według najnowszych zmian od 7 września 2019 roku >

Ministerstwo przekonuje, że przyjęcie proponowanego rozwiązania będzie stanowiło dodatkowe ważne usprawnienie zwiększające niezależność na rynku pracy osób niepełnosprawnych z dysfunkcją narządu wzroku. - Ponadto projektowane rozporządzenie przewiduje zastosowanie w pomocniczym wzorze świadectwa pracy rozwiązania prodostępnościowego, wpisującego się w cele projektowanej ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, również w odniesieniu do dokumentów w postaci pisemnej - dodano.

Czytaj w LEX: Kolejne zmiany we wzorze świadectwa pracy >

Projekt rozporządzenia doprecyzowuje również przepisy o stwierdzenie, że pracodawca ma zniszczyć poprzednio wydane świadectwo pracy w sposób uniemożliwiający odtworzenie jego treści.

Czytaj też: Rehabilitacja ZUS coraz bardziej skuteczna >>>>