Pracownica która skończyła 60 lat odeszła na emeryturę i rozwiązała z zakładem umowę o pracę dnia 28 grudnia 2008 r. Następnie z tym samym zakładem zawarła umowę na czas określony na okres od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. Pracodawca chce przedłużyć umowę na czas określony.
Czy w myśl nowych przepisów pracownica może zostać zatrudniona tylko do 21 sierpnia 2011 r.?
Kolejna umowa może być zawarta na czas określony o ile łączny okres umów na czas określony nie jest dłuższy niż 24 miesiące. Dotyczy to także umów zawartych przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej, które trwały po wejściu w życie tej ustawy, przy czym należy uznać, że okres ostatniej umowy na czas określony należy liczyć od wejścia w życie ustawy antykryzysowej. Tym samym dopuszczalne będzie zatrudnienie pracownicy na czas określony tylko do dnia 21 sierpnia 2011 r. włącznie.
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawa z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 125, poz. 1035) - dalej u.ł.s.k. do umów o pracę zawartych na czas określony trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy nie stosuje się przepisów art. 251 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), ale art. 13 u.ł.s.k. Zgodnie zaś z tym przepisem okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 24 miesięcy, a za kolejną umowę na czas określony uważa się umowę zawartą przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy zawartej na czas określony.
Jeżeli zatem ostatnia ze wskazanych umów w pytaniu trwała po wejściu w życie u.ł.s.k. to wówczas kolejna umowa okresowa może być zawarta, o ile łączna długość czasu trwania poprzednich umów nie przekracza 24 miesięcy. Umowa kolejna musi uwzględniać także czas trwania poprzednich umów i łączny czas trwania umowy sprzed 22 sierpnia 2009 r. i nowej umowy nie może przekroczyć wspomnianych 24 miesięcy, przy czym czas trwania ostatniej umowy należy liczyć od dnia wejścia w życie u.ł.s.k.
W praktyce zatem maksymalna długość ostatniej umowy na czas określony nie może przekraczać terminu 21 sierpnia 2011 r. Nie oznacza to, że nie wolno nadal zatrudniać wskazanej w pytaniu pracownicy od 22 sierpnia 2011 r. Jednak umowa zawarta na czas przekraczający ten termin musi być już umową na czas nieokreślony.