"Kontrakt menedżerski ma motywować do działania. To nie jest płaca zasadnicza o stałej wysokości, wypłacana niezależnie od wyników" - powiedział cytowany w komunikacie minister skarbu Mikołaj Budzanowski.
Ministerstwo Skarbu Państwa w środę przedstawiło dokument "Dobre praktyki wynagradzania menedżerów" dotyczący zawierania kontraktów menedżerskich z członkami zarządów wybranych spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Ministerstwo na swojej stronie internetowej wyjaśniło, że zgodnie z ustawą kominową przepisy dopuszczają możliwość zawierania kontraktów menedżerskich, jednak nie precyzują, jak powinny być wyglądać. Dzięki wytycznym opracowanym w dokumencie wysokość kontraktu nie powinna odbiegać od średnich wynagrodzeń na rynku; ma też składać się z dwóch składników - części stałej (60 proc.) i zmiennej (40 proc.). Część zmienna kontraktu powinna być powiązana z podstawowymi wskaźnikami i wynikami finansowymi, jak: zysk netto, przychody, EBITDA (czyli zysk przed opodatkowaniem), płynność, jak również realizacja inwestycji.
"Bezpieczeństwo energetyczne Polski równa się inwestycjom w nowe moce wytwórcze i infrastrukturę przesyłową. Dlatego w przypadku spółek sektora paliwowo-energetycznego połowa premii powinna być uzależniona od zrealizowanych procesów inwestycyjnych" - wyjaśnił Budzanowski. Dodał, że "skoro wysokość kontraktu ma odzwierciedlać rynkowe trendy i wymagać pełnego zaangażowania w prace spółki, członkowie zarządu nie powinni pobierać wynagrodzenia za zasiadanie w radach nadzorczych spółek zależnych".
Jak podał resort, "Dobre praktyki wynagradzania menedżerów" to element programu profesjonalizacji nadzoru (PPN), za pomocą którego Ministerstwo Skarbu Państwa ma wzmocnić nadzór właścicielski nad spółkami Skarbu Państwa. Program ten określa oczekiwania ministra skarbu oraz standardy, jakimi powinni kierować się członkowie rad nadzorczych reprezentujący Skarb Państwa. W ramach PPN resort opracował trzy dokumenty: standardy postępowania członków RN, który uzupełnia dotychczasowe wytyczne dla członków rad nadzorczych; dobre praktyki w zakresie zapewnienia zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn w organach spółek; dobre praktyki w zakresie wynagradzania członków zarządu.