Poprzedza ono rozpoczynające się 19 lutego szkolenia we wszystkich województwach dla przedstawicieli samorządów gminnych, przyjmujących wnioski i realizujących wypłaty świadczeń. Szkolenia będą prowadzone przez pracowników departamentów polityki rodzinnej i informatyki MRPiPS.
- Bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę, która doprowadziła nas do dzisiejszego etapu – zwróciła się minister Elżbieta Rafalska do uczestników spotkania. – Trudna część za nami, ale przed nami równie niełatwe organizacyjnie i logistycznie zadanie. Wierzę jednak w jego powodzenie.
 
 
- Ustawa oczekuje na podpis prezydenta, co powinno nastąpić w tym tygodniu. W ciągu 7 dni przekażemy pierwsze pieniądze – 70 mln zł – do samorządów - zadeklarował minister Bartosz Marczuk.
MRPiPS pracuje obecnie z ministerstwem cyfryzacji nad możliwością składania wniosków online.– Chcemy, aby było to możliwe za pośrednictwem elektronicznej bankowości. Pozwoli to uniknąć pierwszej, uderzeniowej fali zainteresowanych w gminach – powiedział minister Marczuk.
Resort rodziny zwrócił się również do wojewodów o uruchomienie w swoich urzędach infolinii, za pośrednictwem których byłyby udzielane pracownikom samorządów gminnych i rodzicom zainteresowanym świadczeniem, praktyczne informacje związane z programem Rodzina 500 plus.
- Taka infolinia będzie również działała w MRPiPS – obiecał dyrektor Departamentu Polityki Rodzinnej Olgierd Podgórski. Ministerstwo przygotowało również bezpłatny podręcznik dla samorządów i rodziców.
Podczas spotkania pracownicy urzędów wojewódzkich pytali o szczegóły, związane z realizacją ustawy i dyskutowali o praktycznych aspektach jej wdrażania.