Jak wynika z opublikowanego zestawienia, miniony rok był najbezpieczniejszym od 2010. Łączna liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy spadła do niespełna 88,3 tys., czyli o 2,7 tys. w porównaniu z poprzednim rokiem. Mniej było też ofiar (o ponad 15 proc.) wypadków ciężkich i śmiertelnych – w ubiegłym roku ucierpiało w nich 805 osób.
Do najbardziej wypadkowych branż w ubiegłym roku należały: dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, górnictwo, przetwórstwo przemysłowe oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.
W 2013 r. inspektorzy pracy wydali ponad 314,5 tys. decyzji w przedmiocie usunięcia nieprawidłowości związanych z naruszeniami przepisów bhp. Co więcej, z powodu powtarzających się, rażących naruszeń tych przepisów, skierowali do ZUS 164 wnioski o podwyższenie o 100 proc. składki na ubezpieczenie wypadkowe.
Informacje o wypadkach przy pracy w jednostkach budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego dotyczą tylko pracowników cywilnych. Dane o wypadkach przy pracy, poza gospodarstwami indywidualnymi w rolnictwie, uzyskiwane są ze statystycznej karty wypadku przy pracy i obejmują wszystkie wypadki przy pracy, jak również wypadki traktowane na równi z wypadkami przy pracy, niezależnie od tego, czy wykazana została niezdolność do pracy. Dane o wypadkach przy pracy dotyczą osób, które uległy wypadkom indywidualnym i zbiorowym.
Dane GUS dotyczące wypadków przy pracy w 2013 r. dostępne są pod adresem: www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/PW_wypadki_przy_pracy_1-4kw_2013.pdf