Dzięki lekturze numeru poznają Państwo ponadto praktyki firm, które zdobyły w 2015 r. tytuł „Najlepszy Pracodawca” oraz ich sposoby na budowanie zaangażowania pracowników. W innym artykule przedstawiamy w jaki sposób wolontariat przekłada się na poziom motywacji pracowników. Z rozmowy z Martą Machalską, prezesem zarządu iPRO Sp. z o.o., pionierem e-learningu w Polsce dowiedzą się również Państwo co musi się wydarzyć, aby e-learning stał się skutecznym narzędziem rozwojowym. Zainteresowanych innowacyjnością, światowymi trendami w tym obszarze zapraszamy do zapoznania się z wynikami badań poświęconych efektywności i innowacyjności menedżerów i pracowników. Prezentujemy też, co zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat w employer brandingu oraz w jaki sposób działania w tym obszarze przekładają się na możliwość pozyskiwania talentów. Zapraszamy również do lektury studium przypadku spółki z branży finansowej poświęconego niecodziennym praktykom outplacementowym. W numerze przeczytają też Państwo o kolejnej formule, w której sprawdza się mentoring. W dziale „Prawo” na przykładach poznają Państwo co się zmieniło w 2016 r. w procedurze składania wniosku o urlop rodzicielski i rezygnacji z niego. Zapraszamy też do lektury odpowiedzi na pojawiające się na co dzień w obszarze stosowania przepisów prawa pracy pytania.
Zapraszamy na stronę Personelu Plus: www.czasopisma.abc.com.pl/pplus
oraz do zapoznania się ze spisem treści!
Personel Plus można nabyć w salonach Empik, kioskach Ruchu oraz na stronie www.profinfo.pl/hr-kadry/wynagrodzenia/p,personel-plus-hrm-szkolenia-rekrutacja-prenumerata-2012,39349.html#40152321
Spis Treści:
Dział: Temat numeru
Czym tak naprawdę jest Lean Management?
Filozofia Lean Management w coraz większej liczbie przedsiębiorstw staje się sposobem na kompleksowe zarządzanie ich procesami. Czy właściwie ją rozumiemy? Jak skutecznie wdrożyć Lean Management?
|
Ewolucja kultury organizacyjnej
Straty w organizacji są czymś, czego każda firma boi się jak ognia.
Czym jest Lean i dlaczego powinien być wdrożony również w działach HR?
Dział HR jest na tyle istotnym działem dla całego przedsiębiorstwa, że w przypadku gdy jego procesy są źle zaprojektowane, mogą narazić firmę na wiele strat. Decyzje o usprawnieniach procesów powinny
zapadać po dogłębnej analizie generowanych strat. Odpowiedzią, co i jak zrobić w takiej sytuacji, jest Lean. Zacznijmy od wyjaśnienia, czym on właściwie jest.
Jak efektywnie wdrażać szczupłe zarządzanie?
Filozofia Lean to klucz do sukcesu firmy. Jej wdrożenie wymaga zaangażowania wszystkich pracowników w przedsiębiorstwie – od szeregowego operatora do prezesa firmy. To trudne wyzwanie, bo związane jest z budowaniem świadomości na każdym szczeblu organizacji. Jak wzbudzić chęć pracowników do zmian? Jak sprawić, aby sami chcieli stosować narzędzia i metody Lean? Jak zarządzać ich kompetencjami w Lean? Naucz się rozwijać ludzi, a oni w zamian poprawią konkurencyjność firmy!
Lean – podróż w kierunku
świadomego biznesu
Polskie organizacje zaczęły dostrzegać, że implementacja filozofii Lean Management daje rezultaty tylko wtedy, kiedy wdrażany kompleksowy program obejmuje wszystkie ważne dla organizacji aspekty. Jednym z najważniejszych elementów filozofii są ludzie – ich umiejętności, świadomość wpływu na biznes, sposób współpracy i relacje z przełożonym.
Kultura ciągłego doskonalenia
w Rolls-Royce Poland Sp. z o.o.
W wielu firmach, aby dostarczać zmieniającemu się światu lepsze możliwości, bardziej świadomie dąży się do osiągania coraz wyższych standardów. Co za tym idzie, coraz powszechniejsze jest zarządzanie firmą wg zasad filozofii Lean Management. To nic innego jak stworzenie kultury ciągłego doskonalenia.
Gdybyśmy wtedy wiedzieli o wdrożeniu
Lean to, co wiemy dzisiaj…
… na pewno niektóre rzeczy zrobilibyśmy inaczej. Gdybyśmy zrobili je wtedy inaczej, to za kolejnych kilka lat, z nową wiedzą, również spojrzelibyśmy za siebie i wypowiedzieli to samo zdanie – bo taka jest właśnie idea ciągłego doskonalenia – uczenie się na doświadczeniach, wyciąganie wniosków na przyszłość i podejmowanie działań. Co wobec tego wiemy dzisiaj, po pięciu latach od rozpoczęcia naszej drogi Lean?
Prawdziwa północ
w Biurze Rachunkowym Mismar
Zarządzanie zasobami ludzkimi (ZZL) to najważniejszy filar w każdej organizacji. W naszej firmie ZZL to nie tylko zatrudnianie nowych pracowników, ale przede wszystkim dbanie o rozwój już zatrudnionych. To pracownicy są motorem napędowym naszej organizacji. Lean pomaga nam tylko wykorzystać ich potencjał.
Pracownik najcenniejszym aktywem firmy
Pracodawca, który potrafi docenić zaangażowanie i wysiłek swoich pracowników, może być pewien, że odwdzięczą się oni swoją motywacją w pracy. A ta w konsekwencji przełoży się na przychody przedsiębiorstwa.
Dział: Ludzie i Wydarzenia
Aby chciało się chcieć…
Od ponad dekady systematycznie rośnie znaczenie budowania zaangażowania pracowników dla firm działających na polskim rynku.
W związku z tym zwiększa się liczba firm osiągających sukcesy w tym obszarze, a dowodem na to jest rosnąca liczba zdobywców tytułu Najlepszy Pracodawca, przyznawanego corocznie od 2005 r. przez Aon Hewitt w ramach projektu badawczego Program Najlepsi Pracodawcy. Co się w tym obszarze sprawdza, a czego warto unikać, chcąc mieć zaangażowaną kadrę? Dyskutowali na ten temat przedstawiciele laureatów tytułu Najlepszy Pracodawca 2015.
Apetyt rośnie w miarę… uczenia
E-learning może być skutecznym narzędziem rozwojowym, jednak opracowanie dobrego e-szkolenia wymaga współpracy co najmniej dwóch specjalistów. O tajnikach e-learningu 2.0 rozmawiamy z Martą Machalską, prezesem zarządu iPRO Sp. z o.o., pionierem e-learningu w Polsce.
Dział: Raport
Efektywność a innowacyjność specjalistów i menedżerów
Nowoczesna gospodarka wymaga ciągłych zmian przy jednoczesnym zachowaniu rosnącej jakości. Zmusza to firmy do podejmowania kroków, które pozwolą im utrzymać się na powierzchni, a nawet wyprzedzić konkurencję. Jakie są światowe trendy w innowacyjności? Jak radzą sobie z tym firmy? Jak na tym tle wygląda Polska?
Status quo polskiego employer brandingu?
Co zmieniło się w polskim employer brandingu na przestrzeni ostatnich czterech lat? Czy firmy bardziej doceniają znaczenie budowania marki pracodawcy i wiedzą, w jaki sposób działania w tym obszarze przekładają się na możliwość pozyskiwania talentów? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź w publikacji „Raport Employer Branding w Polsce 2015”.
Dział: HRM
Koniec filozofii kija i marchewki?
Wszyscy miewamy gorsze chwile i trudno nam zmotywować się do działania. Taki sam problem mają pracodawcy, którzy od dawna poszukują metod na zwiększenie produktywności, zaangażowania i motywacji swoich pracowników. Jednym ze sposobów, stosowanym przez duże firmy i korporacje, a ciągle jeszcze zaniedbywanym przez małe i średnie przedsiębiorstwa, jest wolontariat pracowniczy!
Outplacement z ludzką twarzą
Czy inwestycje w zwalnianych pracowników się opłacają? Wydaje się, że pytanie to niesie ze sobą sprzeczność – inwestycje w ludzi, którzy za chwilę nie będą pracowali na rzecz organizacji, zwykle są zupełnie nieuzasadnione. A jednak pewna organizacja zdecydowała się na to dość niecodzienne rozwiązanie w stosunku do 100-osobowej grupy menedżerów.
Antidotum na zmęczenie
Menedżerowie i departamenty HR doświadczają dziś sytuacji, w której posiadanie doskonałych kompetencji przez pracowników nie jest wystarczające do osiągania celów. Aby wykorzystywać je na możliwie najwyższym poziomie, pracownik musi mieć siłę, motywację i chęci. A często brakuje ich, gdy wkrada się zmęczenie.
Dział: Edukacja i rozwój
Imperium kontra Rebelianci
Właściwie tytuł powinien być nieco dłuższy – Imperium kontra Rebelianci, czyli Gwiezdne Wojny pomiędzy właścicielami kapitału a pracownikami o normalizację relacji społecznych i stworzenie demokracji międzygwiezdnej, a także o ukrytą Moc, pozwalającą wykorzystywać twórczy potencjał dla ogólnego dobrobytu.
Mentoring w procesie sukcesji gospodarczej
Jak zapewnić firmie, szczególnie małej, rodzinnej, dobry byt na długie lata? Czym jest sukcesja gospodarcza i jakie są jej etapy? Co powstrzymuje przed nią przedsiębiorców?
Dział: Prawo
Składanie wniosku o urlop rodzicielski
i rezygnacja z niego na przykładach
Od 2 stycznia 2016 r. wniosek o urlop rodzicielski można złożyć w ciągu 21 dni po porodzie albo w terminie późniejszym – na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy.
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - pytania i odpowiedzi
Lutowe wydanie Personelu Plus już w sprzedaży!
W tym miesiącu tematem przewodnim numeru jest Lean HR. Czym tak naprawdę jest Lean Management i jak skutecznie wdrożyć go w organizacji? Czy Lean HR to eliminacja marnotrawstwa w dziale HR? Czy Lean ma w ogóle zastosowanie w HR-ze? Na te i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedzi w tym wydaniu. Obalamy kilka mitów związanych z wdrażaniem metodologii Lean, prezentujemy też studia przypadków oraz wypowiedzi HR-owców i ekspertów w filozofii lean przedstawiające ich doświadczenia w tym obszarze. Zapraszamy również do zapoznania się z tematyczną mind mapą.