Obecnie przepisy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zwalniają z oskładkowania tylko te świadczenia, które są różnicowane przez pracodawcę. Zdaniem Konfederacji Lewiatan należy wprowadzić nowe regulacje, dzięki którym świadczenia przyznawane pracownikom po równo także skorzystają ze zwolnienia.
W ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych należy wprowadzić podział na świadczenia przyznawane bez konieczności wnikliwego, uciążliwego różnicowania ich wysokości, które jest uzależnione od sytuacji rodzinnej i osobistej pracownika, ale przy utrzymaniu nadal ich charakteru socjalnego (np. karnety do klubu fitness) oraz na świadczenia otrzymywane w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej pracownika (np. pożyczki mieszkaniowe). Wtedy ZUS nie będzie mógł kwestionować, tak jak to robi obecnie, ich socjalnego charakteru, gdy są przyznawane w jednakowej wysokości - uważa Konfederacja Lewiatan.
Udzielanie z funduszu pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej na cele mieszkaniowe lub inne, powodujące potrzebę poniesienia dodatkowych wydatków pieniężnych oraz ich wysokość powinno uzależniać się od sytuacji życiowej, rodzinnej lub materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Natomiast pozostałe formy działalności socjalnej, jak rekreacja, sport, kultura, nie wymagałyby wnikliwej oceny pracodawcy pod kątem badania sytuacji osobistej czy rodzinnej pracownika.
Celem ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych jest określenie zasad tworzenia przez pracodawców funduszu i gospodarowania jego środkami, który jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych, dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.
Osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści, byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał prawo korzystania ze świadczeń socjalnych. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu jest uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.
Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ustalanym z zakładową organizacją związkową bądź pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów, jeśli nie ma organizacji związkowej.
W ostatnim czasie nasiliły się kontrole prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w zakresie stosowania przepisów ustawy, w szczególności sposobu przyznawania pracownikom świadczeń z funduszu.
W wyniku tych kontroli odmawia się przyznanym przez pracodawcę świadczeniom charakteru socjalnego. Powodem przyjmowania przez ZUS takiego stanowiska jest zarzut kierowany do pracodawców, że nie uzależniają przyznawania ulgowych usług i świadczeń oraz wysokości dopłat z funduszu od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. W rezultacie zakwestionowane świadczenia podlegają wliczeniu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Źródło: www.konfederacjalewiatan.pl, stan z dnia 12 grudnia 2014 r.