W 2. kwartale 2013 r. osób pracujących było o 239 tys. więcej niż w 1. kwartale. Jednak o 77 tys. mniej niż w 2. kwartale 2012. Należy jednak pamiętać, że na liczbę pracujących w 2 kwartale 2012 r. wpływ miało Euro 2012.
Oczywiście wzrost liczby pracujących w 2. kwartale w stosunku do 1. kwartału br. jest w dużej mierze efektem prac sezonowych - zatrudnienie w rolnictwie wzrosło o 3,5 proc. q/q, a o 5,2 proc. q/q/ wzrosło zatrudnienie pomagających członków rodzin.
Jednak widać w danych BAEL wyraźne zmiany wiążące się z poprawą sytuacji w gospodarce. Rośnie bowiem zatrudnienie na czas nieokreślony - tak w stosunku do 1. kwartału br. (o 67 tys.), jak i wobec 2. kwartału 2012 r. - o 60 tys. Rośnie także zatrudnienie osób w wieku 45-59/64 (o 0,6 proc. r/r) oraz 60/65 i więcej (o 0,2 proc.). Maleje natomiast ciągle r/r zatrudnienie w młodszych grupach wiekowych. Tę grupę pracowników „ratują" prace sezonowe, ale one już niedługo skończą się.
Zmiany te świadczą o tym, że przedsiębiorcy widzą szansę na poprawę sytuacji w gospodarce i zaczynają „rozglądać się" po rynku, aby wyłowić na nim te osoby, które mają potrzebne firmie kompetencje i doświadczenie. Wiedzą, że gdy gospodarka zacznie przyspieszać, znalezienie takich pracowników na rynku będzie coraz trudniejsze. Stąd wzrost zainteresowania pracownikami z grupy wiekowej 45+ i oferowanie na większą skalę umów na czas nieokreślony.
Na wzrost zatrudnienia w młodszych grupach wiekowych przyjdzie niestety jeszcze trochę poczekać - aż sytuacja w gospodarce wskaże wyraźnie trend wzrostowy.
Komentarz dr Małgorzata Starczewskiej-Krzysztoszek, Głównej Ekonomistki Konfederacji Lewiatan