Uprawnienie to przysługuje także pracownikom zatrudnionym w zakładach, które zgodnie z art. 1 ust. 3 u.z.s.w.a. produkują wyroby zawierające azbest. Tryb kierowania na leczenie uzdrowiskowe oraz rozliczania przez instytucje powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego kosztów z tego tytułu reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 sierpnia 2004 r. w sprawie leczenia uzdrowiskowego osób zatrudnionych przy produkcji wyrobów zawierających azbest (Dz. U. Nr 185, poz. 1920 z późn. zm.) – dalej r.l.u.a.
Zgodnie z § 2 ust. 1 r.l.u.a. podstawą kierowania na leczenie uzdrowiskowe jest skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego według wzoru określonego w załączniku nr 1 do r.l.u.a. Lekarz wystawia skierowanie, biorąc pod uwagę m.in. wpisy dokonane w książeczce badań profilaktycznych, aktualny stan zdrowia uprawnionego, brak przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego oraz wpływ takiego leczenia, w szczególności warunków naturalnych (surowców leczniczych i klimatu) na zdrowie uprawnionego. W skierowaniu lekarz wskazuje, po uwzględnieniu wskazań i przeciwwskazań, miejsce i rodzaj leczenia uzdrowiskowego.
Następnie omawiany dokument jest przesyłany do właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Po rejestracji skierowania lekarz specjalista w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej zatrudniony w NFZ weryfikuje skierowanie pod względem miejsca i rodzaju leczenia.
W myśl § 4 r.l.u.a. potwierdzając skierowanie, wojewódzki oddział NFZ wskazuje zakład lecznictwa uzdrowiskowego, rodzaj leczenia, datę rozpoczęcia i czas jego trwania. Potwierdzone skierowanie doręcza się niezwłocznie uprawnionemu. Jeśli z powodu braku miejsc realizacja skierowania nie jest możliwa w terminie 30 dni od wskazanej w nim daty rozpoczęcia leczenia, oddział wojewódzki NFZ wprowadza dane uprawnionego na listę osób oczekujących na leczenie uzdrowiskowe (§ ust. 1 r.l.u.a.). Uprawniony ma prawo do informacji o swojej kolejności na liście oczekujących oraz przewidywany terminie podjęcia leczenia. O ustaleniu terminu leczenia oddział wojewódzki NFZ niezwłocznie powiadamia uprawnionego.
Co do finansowania omawianego leczenia przepis § 6 r.l.u.a. stanowi, że wojewódzki oddział NFZ pokryje koszty będące częściową odpłatnością za wyżywienie i zakwaterowanie, o których mowa w art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.). Zwrot kosztów poniesionych przez NFZ następuje na podstawie zbiorczego zestawienia kosztów, którego wzór określa załącznik nr 2 do r.l.u.a. Zestawienie to sporządza raz na kwartał oddział wojewódzki NFZ na podstawie danych zebranych z zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i przekazuje je ministrowi właściwemu do spraw zdrowia.
Leczenie uzdrowiskowe osób zatrudnionych przy produkcji wyrobów zawierających azbest
Zgodnie z art. 7a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 3, poz. 20 z późn. zm.) dalej u.z.s.w.a. pracownicy zatrudnieni w dniu 28 września 1997 r. lub przed tą datą w jednym z 28 zakładów wymienionych w załączniku nr 4 do u.z.s.w.a. są uprawnieni do korzystania raz w roku z leczenia uzdrowiskowego oraz zwolnienia z odpłatności związanej z tym leczeniem