Dzięki lekturze numeru dowiedzą się Państwo jak przygotować menedżerów do międzynarodowych wyzwań (rozmawiamy o tym z Moniką Chutnik, dyrektorem zarządzającym firmy ETTA Global Leadership Consulting, wspierającej organizacje w zarządzaniu różnorodnością kulturową); oraz jakich wyzwań w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, w ujęciu zarówno lokalnym, jak i globalnym doświadczają międzynarodowe firmy (rozmawiamy o tym z Markiem Benjaminem, prezesem Global Enterprise Solutions w ADP). Z działu „Raport” dowiedzą się Państwo jak pogodzić różne oczekiwania firm i pracowników w obszarze podróży służbowych. Przedstawiamy także wyniki 3. edycji badania „Candidate Experience” ukazując dlaczego warto dbać o relacje z kandydatami do pracy. Ponadto zapraszamy do zaczerpnięcia inspiracji z case’u firmy Goodrich Aerospace Poland Sp. z o.o. w obszarze budowania motywacji i zaangażowania pracowników. Z numeru dowiedzą się też Państwo jak wychować sukcesora oraz jakie są konsekwencje dla firmy i sposoby przeciwdziałania mobbingowi. Na wiosnę (ale nie tylko) warto wziąć też pod uwagę rady jak czerpać energię ze snu, aby efektywnie działać w pracy i nie tylko. Prezentujemy jak wykorzystać w biznesie naukę na doświadczeniach, czyli jak i gdzie zastosować technikę After Action Review. W dziale „Prawo” na przykładach podpowiadamy jak uniknąć błędów przy wypowiadaniu i rozwiązywaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zapraszamy też do lektury odpowiedzi na pojawiające się na co dzień w obszarze stosowania przepisów prawa pracy pytania.

Zapraszam na stronę Personelu Plus: www.czasopisma.abc.com.pl/pplus/
oraz do zapoznania się ze spisem treści!

Personel Plus można nabyć w salonach Empik, kioskach Ruchu oraz na stronie www.profinfo.pl/hr-kadry/wynagrodzenia/p,personel-plus-hrm-szkolenia-rekrutacja-prenumerata-2012,39349.html#40152321

Spis Treści:

Dział: Temat numeru

Dowód proszę! Evidence-based
w działaniach HR-owych

Coraz częściej słyszy się o konieczności zaadaptowania podejścia
evidence-based do działań HR-owych. Czym zatem jest, a czym nie jest evidence-based HR? W jaki sposób działanie zgodne z tym podejściem wspiera działy HR, np. w obszarze selekcji czy zarządzania talentami?

Jak nie utknąć w „przepaści”? 
„Jakie aktywności HR-owe wnoszą wartość dodatkową do organizacji?” – to pytanie coraz częściej zadają zarządy poszukujące przewagi konkurencyjnej i dodatkowych zysków wynikających z odpowiedniego zarządzania kapitałem ludzkim. Dzisiaj coraz częściej o sukcesie decyduje sprawność działania danej organizacji.

Miejsce i rola HR-u w przedsiębiorstwie
Dziś funkcja HR ma jeszcze większe możliwości demonstracji swojej roli jako obszaru istotnie przyczyniającego się do wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Obecne rozwiązania technologiczne dają na nieosiągalną dotychczas skalę dostęp do źródeł i zakresu danych dotyczących zasobów ludzkich, generowania wniosków, weryfikowania stawianych hipotez oraz prognozowania trendów.

Budowa modelu kompetencyjnego z zastosowaniem podejścia evidence-based
Kompetencje i modele kompetencyjne zrobiły niezwykłą karierę i można powiedzieć, że w pewnym stopniu zrewolucjonizowały sposób zarządzania zasobami ludzkimi w organizacjach. Mimo powszechności stosowania modeli kompetencyjnych, nadal zgłaszane są wątpliwości co do skuteczności ich działania.

Święty spokój
Evidence-based HR to coś oczywistego. Obecnie również w działach personalnych gromadzimy ogromne ilości informacji. Są one przydatne zarówno na poziomie indywidualnego pracownika, jak i na poziomie działu, talentów firmowych czy kierownictwa firmy.

Dział: Ludzie i Wydarzenia

Jak przygotować menedżerów do międzynarodowych wyzwań?

W globalnym świecie coraz częściej stykamy się w środowisku pracy z różnymi kulturami. Jak się odnaleźć w takim środowisku? Rozmawiamy
o tym z Moniką Chutnik, dyrektorem zarządzającym firmy ETTA Global Leadership Consulting, wspierającej organizacje w zarządzaniu różnorodnością kulturową.

Silna pozycja HR Business Partnera jest możliwa!
Dlaczego menedżerowie nie angażują się w proces szkoleniowy i jak
zmienić ich postawę? Gdzie szukać źródeł efektywności organizacyjnej
i jakie narzędzia mogą ją wspomóc? Odpowiedzi na te m.in. pytania
można było uzyskać podczas II edycji biznesowych spotkań dla HR-u
z cyklu „Poczuj miętę do biznesu”.

Indywidualizacja podejścia w globalnych firmach
O wyzwaniach w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, w ujęciu
zarówno lokalnym, jak i globalnym, rozmawiamy z Markiem Benjaminem, prezesem Global Enterprise Solutions, ADP.

Odwaga działania pod prąd
Kto ma szansę stać się liderem HR? Czy wartości w biznesie przenoszą się na wyniki organizacji? Na te m.in. tematy rozmawiamy z Joanną
Malinowską-Parzydło, pomysłodawczynią think tanku HR Influencers.

Dział: Raport

Pracownik w podróży służbowej

Przedsiębiorstwa i instytucje chcą ograniczać koszty delegacji. Z drugiej strony podróżujący służbowo pracownicy oczekują, że proces przygotowania do wyjazdu będzie prostszy i szybszy. Czy osoby odpowiedzialne za organizację delegacji mają szansę pogodzić te oczekiwania?

Ważna inwestycja

Benefity pozapłacowe to jedna z najpowszechniej stosowanych metod motywacji pracowników, a także jedno z dynamicznie rozwijanych narzędzi wewnętrznego employer brandingu. Wiele firm, planując strategię
budowania marki pracodawcy, skupia się nie tylko na kandydatach,
ale także na już zrekrutowanej kadrze.

Synergia HR-u i biznesu w trosce
o kandydata do pracy 

Na konkurencyjnym rynku pracy atrakcyjne ogłoszenie nie wystarczy, żeby przyciągnąć najlepszych kandydatów. 75 proc. HR-owców deklaruje, że dba o relacje z potencjalnymi pracownikami – wynika z 3. edycji badania „Candidate Experience”.

Dział: HRM

Liczy się postawa – studium przypadku Goodrich Aerospace Poland Sp. z o.o.

Jakie rozwiązania w zakresie budowania systemów motywacji w firmie sprawdzają się w Goodrich Aerospace Poland Sp. z o.o.? W jaki sposób firma wdrożyła zasadę nagradzania pracownika przez pracownika?

Jak wychować sukcesora? 
Sukcesja gospodarcza obejmuje trzy zasadnicze etapy. Przyjrzyjmy się pierwszemu z nich – przygotowaniu do sukcesji. Jak zaplanować sukcesję gospodarczą?

Mobbing – konsekwencje dla firmy i sposoby przeciwdziałania
Pracodawca jest ustawowo zobligowany do zapobiegania mobbingowi, a za jego pojawienie się w miejscu pracy odpowiada prawnie. Czy jednak firma ma szansę bronić się przed mobbingiem i wiążącą się z nim odpowiedzialnością?

Energia – jak ją czerpać ze snu? 
Rzadko myślimy o naszym poziomie energii jako o zasobie pozwalającym na pełne wykorzystanie posiadanych przez nas umiejętności. Swoją wydajność błędnie traktujemy jako nieograniczoną. Co możemy z tym zrobić i na co dokładnie mamy wpływ?

Dział: Edukacja i rozwój

Ryślenie ma przyszłość?! 

Presja czasu, ciągłe zmiany, rosnąca złożoność środowiska biznesowego. To tylko niektóre czynniki wyzwalające konieczność elastycznego reagowania na zmieniający się rynek. Czy można sprawić, by było to łatwe? Co zrobić, by zespoły pracownicze, zaangażowane w kluczowe projekty firmy, z łatwością wchodziły w twórcze rozwiązywanie problemów, korzystały wzajemnie ze swej zbiorowej mądrości, wyciągały konstruktywne wnioski i jeszcze się przy tym uczyły? By robiły to chętnie i z pasją?

Nauka na doświadczeniach

Czasem w wiadomościach można zobaczyć taki oto obrazek: grupa amerykańskich żołnierzy stojących przy opancerzonym Hammerze intensywnie dyskutuje, rysując coś na piasku – z dużym prawdopodobieństwem odbywają właśnie spotkanie AAR, czyli After Action Review (z ang. przegląd po zakończonej akcji).

Dział: Prawo

Błędy przy wypowiadaniu i rozwiązywaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia

Podczas przygotowywania oświadczeń stron stosunku pracy o rozwiązaniu umowy o pracę zdarzają się niekiedy uchybienia polegające na naruszeniu wymogów kodeksowych stawianych tego rodzaju dokumentom. Jakie błędy formalne najczęściej popełnia się w tym zakresie i jakie są konsekwencje tych nieprawidłowości?

Charakter premii
Często zdarza się, że zapisy w regulaminie wynagradzania lub w umowach o pracę są tak skonstruowane, że pracodawca sam nie wie, jaka premia przysługuje jego podwładnym. Jak poradzić sobie z wyzwaniami w tym obszarze?

Zmiany w zakresie arbitrażu

1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Na co warto zwrócić uwagę?

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - pytania i odpowiedzi