Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.
Policja, która jest na miejscu wypadku przy pracy mającego znamiona ciężkiego, zbiorowego lub śmiertelnego, jest zobowiązana na mocy wewnętrznych międzyresortowych porozumień lub porozumień miejscowych pomiędzy Policją i Państwową Inspekcją Pracy powiadomić PIP o zaistniałym zdarzeniu, które może być uznane za zbiorowy, ciężki lub śmiertelny wypadek przy pracy. O tym, czy zdarzenie mające znamiona wypadku przy pracy w istocie jest wypadkiem przy pracy nie może jednak decydować Policja. Ustali to później zespół powypadkowy pracodawcy poszkodowanego. Obowiązek zgłaszania zdarzeń potencjalnie wypadkowych do Prokuratury jest również obowiązkiem Policji. Obowiązek zgłoszenia zdarzenia wypadkowego Państwowej Inspekcji Pracy i Prokuraturze ciąży nie tylko na Policji, również załoga karetki pogotowia, personel szpitala oraz przychodni zdrowia ma taki obowiązek. Przede wszystkim jednak obowiązek zgłaszania wypadku ciężkiego, zbiorowego i śmiertelnego Państwowej Inspekcji Pracy i Prokuraturze spoczywa na pracodawcy. W wielu przypadkach (np. nieprzytomny kierowca pojazdu, brak innych, poza poszkodowanym, pracowników na budowie) Policja powinna, poza wymienionymi instytucjami, poinformować o wypadku również pracodawcę poszkodowanego, właściciela, rozbitego pojazdu, uszkodzonej maszyny.
Zgodnie z zarządzeniem nr 2/2000 Głównego Inspektora Pracy z dnia 8 lutego 2000 r. w sprawie zasad postępowania przy badaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz katastrof (Biul. PIP z dnia 17 kwietnia 2000 r.) informacja o każdym zgłoszonym wypadku śmiertelnym, ciężkim, zbiorowym i katastrofie powinna być natychmiast przekazywana do okręgowego inspektora pracy. Jak wypadki zgłoszone traktuje się również zdarzenia, o których wiadomość powzięto w wyniku ustaleń dokonanych w czasie kontroli, od innych okręgowych inspektoratów pracy i organów nadzoru i kontroli warunków pracy, od organów Prokuratury i Policji oraz na podstawie innych dostępnych informacji, np. ze środków masowego przekazu.
Zgodnie z art. 211 pkt 6 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku. Obowiązek ten - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870) - dotyczy również poszkodowanego, który uległ wypadkowi, jeśli jego stan zdrowia na to pozwala. Niezależnie od tego, czy Policja, załoga karetki pogotowia, personel szpitala, przychodni powiadomi Państwową Inspekcję Pracy o wypadku, pracodawca, zgodnie z art. 234 k.p. jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy.
W praktyce bywa często tak, że Policja, czy też załoga karetki pogotowia powiadamia Państwową Inspekcję Pracy i Prokuraturę o każdym "poważniejszym" zdarzeniu wypadkowym, a nie tylko o wypadku zbiorowym, ciężkim i śmiertelnym. W sytuacji, gdy wypadek przy pracy jednak nie podlega zgłoszeniu, pracodawcy nie pozostaje nic innego, jak przekazać Państwowej Inspekcji Pracy i Prokuraturze informację na ten temat lub protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, w którym stwierdzono, że zdarzenie jest wypadkiem przy pracy indywidualnym, powodującym czasową niezdolność do pracy.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.