Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.
Przepisy nie określają, kto powinien uczestniczyć w wizytacji lekarza w zakładzie pracy, w którym realizuje zadania służby medycyny pracy. W zależności od profilu działalności zakładu pracy, oprócz pracownika służby bhp będącego przedstawicielem pracodawcy, wskazanym byłoby, aby w wizytacji uczestniczyły osoby kierujące pracownikami, reprezentujące poszczególne komórki organizacyjne. Nie musiałyby oczywiście towarzyszyć lekarzowi podczas całej wizytacji, a jedynie w swych wydziałach (działach, sekcjach).
Stosownie do art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1184) – dalej u.s.m.p., służba medycyny pracy realizuje zadania mające na celu ochronę zdrowia pracujących przed wpływem niekorzystnych warunków środowiska pracy i sposobem jej wykonywania oraz sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi, w tym kontroli zdrowia pracujących. Osoby realizujące zadania służby medycyny pracy (m.in. lekarze, pielęgniarki, psycholodzy), przy wykonywaniu czynności zawodowych są niezależne od pracodawców, pracowników i ich przedstawicieli oraz innych podmiotów, na których zlecenie realizują zadania tej służby.
Dowiedz się więcej z książki | |
40 lat Kodeksu pracy
|
Wśród zadań służby medycyny pracy, zgodnie z art. 6 u.s.m.p., można wymienić m.in. realizowanie zadań z zakresu ograniczania szkodliwego wpływu pracy na zdrowie, w szczególności przez:
1. współdziałanie z pracodawcą w procesach rozpoznawania i oceny czynników występujących w środowisku pracy oraz sposobów wykonywania pracy mogących mieć ujemny wpływ na zdrowie,
2. współdziałanie z pracodawcą w procesach rozpoznawania i oceny ryzyka zawodowego w środowisku pracy oraz informowanie pracodawców i pracujących o możliwości wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych będących jego następstwem,
3. udzielanie pracodawcom i pracującym porad w zakresie organizacji pracy, ergonomii, fizjologii i psychologii pracy.
W celu realizacji powyższych zadań przedstawiciele służby medycyny pracy mogą wizytować zakłady pracy. Jeżeli taka wizytacja nie wiąże się z udziałem w pracach działającej na terenie zakładu pracy komisji bhp, o której mowa w art. 23712 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.), w przepisach nie znajdziemy wytycznych, kto powinien uczestniczyć w takiej wizytacja.
Oprócz reprezentującego pracodawcę pracownika służby bhp, którego obecność jest pożądana ze względu na realizowane przez niego zadania, warto zaangażować do takiego przeglądu osoby kierujące pracownikami zarządzające poszczególnymi komórkami organizacyjnymi i organizujące pracę na podległych im stanowiskach. Takie postępowanie umożliwi lekarzowi medycyny pracy dokładne poznanie całego zakładu pracy oraz pozyskanie wszelkich niezbędnych dla niego informacji.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.