Zmiany dotyczą zresztą nie tylko zasad ustalania kapitału początkowego, ale także nabywania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz do zasiłku pogrzebowego.

I tak, pracownicy zatrudnieni przed 1999 r. oraz osoby, które nie mogły udowodnić ubezpieczenia w kolejnych 10 latach od 1980 do końca 1998 r. mogą teraz składać wnioski do ZUS o wyliczenie kapitału początkowego. Jest on niezbędny do wyliczenia emerytury z nowego systemu ubezpieczeniowego w części odpowiadającej aktywności zawodowej sprzed wejścia w życie reformy emerytalnej. Przy czym, korzyścią dla pierwszej grupy osób jest to, że nie muszą one legitymować się co najmniej półrocznym okresem ubezpieczenia przed wejściem w życie reformy emerytalnej aby ZUS obliczył im kapitał początkowy. Po nowemu, do jego ustalenia bierze się pod uwagę staż ubezpieczeniowy wyrażony w dniach, a nie w pełnych latach. ZUS musi rozpatrzeć wniosek o obliczenie kapitału w ciągu 60 dni od jego złożenia, przy czym termin na tę formalność jest otwarty, bez daty końcowej.

Zmieniły się również na korzyść ubezpieczonych reguły wyliczania podstawy wymiaru kapitału początkowego. Do tej pory, zgodnie art. 174 ust. 3 ustawy emerytalnej sprzed nowelizacji ubezpieczony musiał wybrać ze stażu ubezpieczeniowego sprzed reformy emerytalnej kolejne 10 lat kalendarzowych przypadające między latami 1980 – 1998. Artykuł 174 ust. 3 po zmianie nie zawiera już daty początkowej, od której ubezpieczony może ten staż wskazywać. To powoduje, że może wybrać te okresy ubezpieczenia, w których zarabiał najwięcej i w których były odprowadzane najwyższe składki do ZUS. Aby jednak mógł skorzystać z takiej możliwości musi dostarczyć do ZUS wraz z wnioskiem dokument potwierdzający wysokość zarobków.

Od 24 września 2011 r. zmieniają się również warunki uprawniające do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy dla osób z długim stażem ubezpieczeniowym: 30-letnim dla kobiet oraz 35-letnim dla mężczyzn. Do tej pory, o przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy mogły się starać osoby po ukończeniu 30. roku życia, jeśli w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed złożeniem wniosku o rentę lub przed powstaniem niezdolności do pracy wykazały pięcioletni staż ubezpieczeniowy. Teraz tego warunku spełniać nie muszą osoby z długoletnim stażem ubezpieczeniowym.

Mniej formalności będzie też przy ubieganiu się o zasiłek pogrzebowy. Do tej pory bliscy zmarłych mieli rok od ich śmierci na złożenie wniosku do ZUS o jego wypłatę. Teraz mają na to rok, ale termin ten liczy się od dnia pogrzebu, a nie śmierci. To ważne zwłaszcza dla tych osób, których bliscy zmarli za granicą, a oni dowiedzieli się o tym później.