Obowiązki ciążące na pracodawcy w zakresie warunków pracy, nie dotyczą tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Przepis art. 304 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p., nakłada bowiem na pracodawcę obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, o których mowa w art. 207 § 2, osobom fizycznym wykonującym prace na innej podstawie niż stosunek pracy.
W związku z tym - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 109, poz. 704 z późn. zm.) - do zakresu kontroli pracownika służby bhp - inspektora bhp, należy przeprowadzanie kontroli stanowisk pracy, na których osoby fizyczne wykonują pracę na podstawie umowy cywilno-prawnej. Przepis ten, dotyczy osób wykonujących pracę w ramach stosunku cywilnoprawnego, jak np. umowa o dzieło, umowa zlecenia lub umowa agencyjna oraz osób prowadzących w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę działalność gospodarczą na własny rachunek.
Przepisy nie określają, w jaki sposób ten obowiązek ma być zrealizowany – jeżeli więc rodzaj wykonywanej pracy, stopień zagrożeń związanych z jej warunkami lub przebiegiem procesów, jest tak znaczny, to rozsądek podpowiada, aby nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby mające nie tylko odpowiednie kwalifikacje, lecz także odpowiedni stan zdrowia i przeszkolone w zakresie bezpiecznego wykonywania takich prac. Pracodawca zlecający pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną, poddania się np. badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp. Wówczas osoba ta, na podstawie art. 211 k.p. ma obowiązek odbyć szkolenie, poddać się badaniom lekarskim oraz zapoznać się z oceną ryzyka zawodowego związanego z pracą na określonym stanowisku. Wszystkie te kwestie, powinny być ujęte w umowie zawartej między pracodawcą a wykonawcą zlecenia – jeżeli bowiem obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy nie będzie zrealizowany właściwie, to odpowiedzialnym za tę sytuację będzie pracodawca.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.