W środę, 29 sierpnia w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego odbyło się pierwsze, inauguracyjne posiedzenie Komisji do spraw Zagrożeń w Zakładach Górniczych.
Nowa komisja zamiast dwóch poprzednich
Do końca czerwca tego roku przy WUG działały dwie komisje - osobna do spraw zagrożeń w podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny, osobna do tych wydobywających kopaliny inne niż węgiel kamienny. Jedna, wspólna komisja zastąpiła te dotychczasowe.
Jej nadrzędnym zadaniem będzie opiniowanie stanu rozpoznania i zwalczania zagrożeń towarzyszących działalności górniczej, prowadzonej zarówno w podziemnych, jak też w odkrywkowych i otworowych zakładach górniczych.
W skład Komisji, której przewodniczy wiceprezes WUG Krzysztof Król, powołani zostali specjaliści z różnych dziedzin działalności górniczej, reprezentujący uczelnie techniczne, jednostki naukowo-badawcze i przedsiębiorców górniczych.
Czym zajmie się powołana komisja?
Do komisji tematycznych, działających pod egidą prezesa WUG, trafiają najpoważniejsze sprawy z różnych dziedzin działalności górniczej. Nadzór górniczy zasięga opinii zasiadających w komisjach ekspertów przed podjęciem istotnych dla kopalń decyzji, dotyczących np. zatwierdzenia planu ruchu zakładu górniczego, wyboru stosowanej technologii, czy metod ochrony powierzchni. Do powoływania komisji eksperckich prezesa Urzędu upoważnia Prawo geologiczne i górnicze*.
Pierwsza sprawa dotyczyła spółki Węglokoks Kraj
Pierwszą rozpatrywaną przez nową komisję sprawą był wniosek spółki Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK „Bobrek-Piekary” w Bytomiu. Dotyczy on zmian w kompleksowym projekcie eksploatacji pokładów zagrożonych tąpaniami na lata 2017-2020. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa pracujących w zagrożonych rejonach górnikom, przy zachowaniu możliwości efektywnej i zgodnej ze sztuką górniczą eksploatacji.
Polecamy materiały w LEX BHP:
Czy kierownik w zakładzie górniczym może wykonywać swoje czynności, mając rękę w gipsie? >
Jakie kompetencje musi posiadać pracownika służby bhp w podziemnym zakładzie górniczym? >
-----------------------------------------------------------------------
* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.