Pracodawca może się chronić przed nieuczciwym działaniem pracownika podpisując z nim umowę o zakazie konkurencji. Jeśli pracodawca odpowiednio sformułuje kontrakt, nielojalny pracownik może być zwolniony z pracy nawet dyscyplinarnie. Umowa o pracę lub oddzielny kontrakt mogą przewidywać jakie informacje pracownik musi zostawić wyłącznie dla siebie, żeby pracodawcy nie narazić na szkodę. Im umowa będzie bardziej szczegółowa, tym mniej będzie problemów z jej interpretacją w razie sporu. Wszystko zależy od charakteru informacji, do których pracownik ma dostęp, a także od okoliczności, w których te informacje będą wykorzystane. Wówczas można tak skonstruować kontrakt, że znajdą się w nim konkretne zobowiązania, których pracownik musi przestrzegać. Można więc umieścić w nim postanowienia, na podstawie których pracownik nie będzie mógł podjąć zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, o dzieło, umowy-zlecenia lub innej umowy cywilnoprawnej w podmiotach konkurencyjnych dla pracodawcy oraz u jego kontrahentów. Można tez zakazać pracownikowi ujawniania publicznie informacji technicznych, technologicznych, handlowych lub organizacyjnych, co do których pracodawca podjął kroki w celu zachowania ich poufności. Można tez zobowiązać pracownika do nieudzielania poufnych wiadomości o rynkach zbytu, stałych dostawcach, kontrahentach i stosowanych cenach, lub też nieobejmowania jakichkolwiek funkcji w organach konkurencyjnych spółek i innych podmiotów. Umowa może zawierać także inne postanowienia ograniczające podejmowanie działalności konkurencyjnej pracownika, w tym również w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
W umowie ograniczającej podejmowanie pracy zarobkowej muszą się znaleźć postanowienia określające podmiot konkurencyjny. Najczęściej jest nim każdy podmiot gospodarczy, którego zakres działalności wchodzi w obszar działania pracodawcy. Działalnością konkurencyjną są wszelkie czynności cywilnoprawne naruszające prawny i gospodarczy interes pracodawcy. Naruszenie zakazu konkurencji przez pracownika oznacza jego odpowiedzialność odszkodowawczą. Warunkiem jej zaistnienia jest celowe, a zatem zawinione wyrządzenie pracodawcy szkody, która powstała w wyniku normalnego następstwa naruszenia zakazu wynikającego z umowy. Złamanie zapisów umowy jest też naruszeniem obowiązków pracowniczych, i to niezależnie od wyrządzonej szkody. Nie ma wątpliwości, że może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem. Jeśli jednak pracodawca ma zamiar ocenić zachowanie pracownika jako ciężkie naruszenie jego podstawowych obowiązków wynikających z umowy o pracę i chce rozwiązać z nim umowę w trybie dyscyplinarnym, to powinien to przewidzieć w umowie o zakazie konkurencji. Umowa taka może być integralnym składnikiem umowy o pracę.
Klauzula o zakazie konkurencji zabezpiecza pracodawcę przed nielojalnym pracownikiem
Nie ma w przepisach prawa pracy żadnych zakazów podejmowania dodatkowego zatrudnienia obok umowy o pracę. Pracownik musi się jednak liczyć się z konsekwencjami, jeśli będzie działał wbrew interesom swojej firmy.