Mateusz Morawiecki zapowiadał zmiany od wielu miesięcy. Początkowo miały one wejść w życie na początku 2018 roku, później – w Sejmie – pojawił się termin 1 marca 2018 roku z pewnymi wyjątkami, ale prace nad pakietem wciąż nie zostały zakończone.

26 stycznia Sejm przyjął cały pakiet i skierował ustawy do prac w Senacie. Tam zgłoszone zostały poprawki i ustawy wróciły do Sejmu. Prace nad nimi zaplanowano na najbliższym posiedzeniu Sejmu (27-28 lutego). Teoretycznie więc, gdyby poprawki zostały przyjęte, a Prezydent jeszcze 28 lutego podpisał ustawy i gdyby tego samego dnia zostały opublikowane, to możliwe jest ich wejście w życie 1 marca. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne.

Tym bardziej, że na stronie internetowej biznes.gov.pl, która jest portalem nadzorowanym przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, pojawiła się informacja, że "większość przepisów wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, prawdopodobnie w kwietniu 2018 r.". Należy więc spodziewać się, że już wkróce poznamy nowy termin wejścia w życie tych zmian.

Warto wiedzieć:

Konstytucję Biznesu tworzą ustawy:
- Prawo przedsiębiorców,
- Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej,
- ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców,
- ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy,
- ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany, które wprowadzi Konstytucja Biznesu, dotyczą takich obszarów, jak m.in.: relacje przedsiębiorcy z urzędami i załatwianie spraw urzędowych, zakładanie firmy, zawieszenie działalności, zasady tworzenia prawa gospodarczego, obowiązki związane z prowadzeniem działalności. Najważniejszą ustawą w ramach pakietu będzie Prawo przedsiębiorców, które określi najważniejsze prawa przedsiębiorcy i zasady prowadzenia działalności gospodarczej.

 [-DOKUMENT_HTML-]