Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.
Rejestr badań czynników szkodliwych jest dokumentem, w którym pracodawca rejestruje czynniki szkodliwe występujące na stanowiskach pracy. W przypadku likwidacji zakładu pracy pracodawca niezwłocznie przekazuje rejestr właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu. Wzór rejestru podaje załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 33, poz. 166) - dalej r.b.p.c.s. Pracodawca przechowuje rejestr czynników przez okres 40 lat, licząc od daty ostatniego wpisu.
Karta badań czynników szkodliwych to dokument, w którym pracodawca wpisuje na bieżąco wyniki badań i pomiarów czynnika szkodliwego dla zdrowia. W przypadku likwidacji zakładu pracy pracodawca niezwłocznie przekazuje Kartę właściwemu miejscowo państwowemu inspektorowi sanitarnemu. Wzór karty podaje załącznik nr 2 do r.b.p.c.s. Pracodawca przechowuje kartę badań przez okres 40 lat, licząc od daty ostatniego wpisu. Pracodawca przechowuje wyniki badań i pomiarów przez 3 lata, licząc od daty ostatniego wykonania.
Polska Norma PN-N-18002:2011 Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy - Ogólne wytyczne do oceny ryzyka zawodowego traktuje ocenę ryzyka jako proces ciągły, dający podstawy do poprawy warunków bhp. Zaleca ona przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego okresowo i zawsze wówczas, gdy wykorzystywane do jego oceny informacje straciły swoją aktualność, a w szczególności w następujących przypadkach:
- przy tworzeniu nowych stanowisk pracy;
- przy wprowadzaniu zmian na stanowiskach pracy (np. technologicznych lub organizacyjnych);
- po zmianie obowiązujących wymagań, odnoszących się do ocenianych stanowisk pracy;
- po wprowadzeniu zmian w stosowanych środkach ochronnych.
Zobacz także: Praca w kontakcie z czynnikami chemicznymi>>
Powinno to się odbyć również:
- po wykonaniu pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy (o ile ich wyniki zasadniczo różnią się od poprzednich lub są wykonywane po raz pierwszy);
- po zaistnienia wypadku przy pracy.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.