W nowych przepisach wdrożono zmiany dyrektywy Rady 92/85/EWG w sprawie wprowadzenia środków służących wspieraniu poprawy w miejscu pracy bezpieczeństwa i zdrowia pracownic w ciąży, pracownic, które niedawno rodziły i pracownic karmiących piersią, wprowadzone dyrektywą 2014/27/UE (zmieniającej m.in. dyrektywę Rady 92/85/EWG) oraz dyrektywę 2006/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy. Transpozycja drugiego ze wskazanych aktów polega na usunięciu z wykazu prac zakazu zatrudniania kobiet nie będących w ciąży lub w okresie karmienia dziecka piersią przy pracach wykonywanych pod ziemią we wszystkich kopalniach. Komisja Europejska w uzasadnionej opinii z dnia 14 maja 2009 r. zwróciła uwagę, że regulacja ta stanowi przeszkodę w równouprawnieniu płci.
Już obowiązują przepisy dot. prac, których nie powinny wykonywać kobiety w ciąży
Wrowadziło je rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 października 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. poz. 1737), które weszło w życie 13 listopada 2015 r. Nowe regulacje ograniczono do określenia prac, których nie powinny wykonywać wyłącznie kobiety w ciąży lub karmiące dziecko piersią.
Nowe rozporządzenie stanowi, że prace w narażeniu na czynniki biologiczne w nim wymienione nie mogą być wykonywane przez kobiety w ciąży lub karmiące dziecko piersią, jeżeli wyniki oceny ryzyka zawodowego, z uwzględnieniem działań terapeutycznych wymuszonych określonymi czynnikami biologicznymi, wskażą na zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa kobiet albo niekorzystny wpływ na ciążę lub karmienie dziecka piersią. Jako prace, których nie powinny wykonywać kobiety w ciąży lub karmiące piersią wskazano prace w narażeniu na substancje i mieszaniny spełniające kryteria klasyfikacji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 127212008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, a stanowiące zagrożenie polegające na: działaniu mutagennym na komórki rozrodcze, rakotwórczości, szkodliwym działaniu na rozrodczość, laktację lub szkodliwym oddziaływania na dzieci karmione piersią oraz toksycznym działaniu na narządy docelowe po narażeniu jednorazowym, w określonych kategoriach.
Zmiany objęły załącznik do rozporządzenia – część VII „Prace w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi” i część VIII „Prace w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych”, dostosowując go w szczególności do aktualnego wykazu najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.