- zgłoszenia siebie do ubezpieczeń społecznych i/lub ubezpieczenia zdrowotnego,
- zgłoszenia członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego,
- zgłoszenia zmiany danych wykazanych w ww. zgłoszeniach (oprócz danych, o których mowa w art. 36 ust. 14 ustawy systemowej, dotyczących tytułu do ubezpieczeń, rodzajów ubezpieczeń oraz terminów ich powstania),
- zgłoszenia wyrejestrowania z ww. ubezpieczeń.
Polecamy: Przedsiębiorca zatrudniający pracownicę na macierzyńskim nie zawiesi działalności
Zgodnie z ustawą, dniem dokonania zgłoszeń do ZUS i zmiany danych wykazanych w tych zgłoszeniach będzie uważany dzień złożenia wniosku o wpis do CEIDG wraz z żądaniem dokonania tych zgłoszeń lub modyfikacji informacji w nich zawartych. Nic się nie zmienia w zgłoszeniach pracowników i pozostałych ubezpieczonych. Nadal płatnik składek będzie zgłaszał te osoby do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.
Przesunięcie o rok załatwienia formalności związanych z założeniem firmy i zgłoszeniem do ZUS wynika wprost z przepisów. Samo uprawnienie wynika z art. 36b ustawy systemowej oraz art. 74 ust. 3 ustawy zdrowotnej, które wejdą w życie 19 maja 2016 r.
Jednocześnie jednak, zgodnie z art. 75 ustawy z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw zgłoszeń w nowym trybie będzie można dokonywać dopiero po upływie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji A zatem, mimo iż z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawy zdrowotnej wynika, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z ułatwienia, to de facto jest odwrotnie i są to przepisy martwe. Uprawnienie stanie się rzeczywiste od 19 maja 2017 r., jeśli oczywiście w tzw. międzyczasie ustawodawca znowu nie przesunie wejścia w życie tych przepisów.