Czy może to być ogólnodostępna w marketach żółta kamizelka z dwoma pasami odblaskowymi naszytymi wszerz tułowia?
Czy powinna dodatkowo posiadać po obu stronach pasy wzdłuż tułowia?
Do jakiej kategorii zaliczyć kamizelkę: 1 czy 2?
Czy musi to być kamizelka z ulotką mówiącą o kategorii odzieży, zasadach prania i konserwacji, czy może być to zwykła kamizelka?
Jakie są zalecenia w tym temacie?

Odpowiedź


Miejsce zakupu kamizelki ostrzegawczej (odblaskowej) nie jest tak istotne, jak to, aby spełniała ona zasadnicze wymagania stawiane środkom ochrony indywidualnej. Doświadczenie pokazuje, że dobrą jakość środków ochrony indywidualnej wraz wymaganą dokumentacją (deklaracją zgodności i instrukcją użytkowania) zapewniają głównie sklepy i hurtownie specjalizujące się w sprzedaży artykułów BHP.

Kamizelki ostrzegawcze klasy 1 stosuje się w przypadku zagrożeń wynikających z ruchu pojazdów z prędkością do 30 km/h, natomiast kamizelki klasy 2 – kiedy ruch pojazdów odbywa się z prędkością do 60 km/h włącznie.

Biorąc bod uwagę fakt, że dopuszczalną prędkość w magazynach ustala się znacznie poniżej 30 km/h, to osoby poruszające się w tego rodzaju obszarach można wyposażyć w kamizelki ostrzegawcze klasy 1. Jednak bardziej uniwersalne, zapewniające wyższy poziom bezpieczeństwa i przez to częściej stosowane w magazynach są kamizelki klasy 2. Obie te klasy różnią się minimalnymi wymaganiami powierzchni materiałów zapewniających widoczność, które zostały określone w normie PN-EN ISO 20471:2013-07 Odzież o intensywnej widzialności – Metody badania i wymagania:
– klasa 1: 0,14 m[2] materiału tła, 0,10 m[2] materiału odblaskowego i dodatkowo 0,20 m[2] materiału w wykonaniu połączonym, czyli posiadającego właściwości materiału odblaskowego i tła;
– klasa 2: 0,50 m[2] materiału tła i 0,13 m[2] materiału odblaskowego.

Kamizelka ostrzegawcza może być wykonana w barwie żółtej fluorescencyjnej, pomarańczowo-czerwonej fluorescencyjnej lub czerwonej fluorescencyjnej (kolory materiału tła).

Zgodnie z powyższą normą rozmieszczenie taśm z materiału odblaskowego na powierzchni tła powinno przyjąć jeden z następujących układów:
– dwie poziome taśmy z materiału odblaskowego opasujące kamizelkę na całym obwodzie;
– dwie poziome taśmy z materiału odblaskowego opasujące kamizelkę na całym obwodzie i dwie pionowe taśmy z materiału odblaskowego, łączące przez barki górną taśmę poziomą;
– jedna taśma pozioma z materiału odblaskowego opasująca kamizelkę na całym obwodzie i dwie pionowe taśmy z materiału odblaskowego, łączące przez barki taśmę poziomą.

Przy czym, taśmy wykonane z materiału odblaskowego nie powinny być węższe niż 50 mm, a minimalna odległość między nimi powinna wynosić 50 mm. Z tyłu kamizelki taśmy barkowe, łączące się z taśmą poziomą, mogą być poprowadzone prostopadle lub równolegle do siebie.

Informacje dotyczące użytkowania kamizelki ostrzegawczej zawarte w instrukcji powinny uwzględniać, oprócz wyżej przywołanej normy, również wymagania normy PN-EN ISO 13688:2013-12 Odzież ochronna – Wymagania ogólne. Producent kamizelki ostrzegawczej powinien podać, przede wszystkim, sposób jej konserwacji oraz liczbę cykli konserwacyjnych, po których kamizelka nadal będzie posiadała właściwości ochronne, czyli zachowa minimalny współczynnik luminacji świetlnej tła oraz minimalne właściwości odblaskowe taśm. Informacje te powinny być również podane na metce kamizelki.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 237(6) § 1 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p., pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.

Według art. 237(6) § 3 k.p. pracodawca jest obowiązany dostarczać pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odnośnych przepisach, m.in. w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 21.12.2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej – dalej r.z.w.ś.o.i., wdrażającego postanowienia dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich nr 89/686/EWG z 21.12.1989 r. w sprawie ujednolicenia przepisów prawnych państw członkowskich dotyczących środków ochrony indywidualnej (Dz.Urz. L z 1989 r. Nr 399 poz. 18).

Stosownie do § 9 ust. 1 i 2 r.z.w.ś.o.i. producent lub jego upoważniony przedstawiciel, wprowadzając środki ochrony indywidualnej do obrotu, powinien dostarczyć instrukcję ich użytkowania. Instrukcja powinna zawierać m.in. sposób przechowywania, używania, czyszczenia, konserwacji, obsługi i dezynfekcji środków ochrony indywidualnej. Ponadto producent lub jego upoważniony przedstawiciel jest zobowiązany wystawić dla środków ochrony indywidualnej deklarację zgodności WE (§ 36 ust. 1 r.z.w.ś.o.i.).

Zgodnie z § 43 ust. 1 producent umieszcza oznakowanie CE na środkach ochrony indywidualnej, które spełniają zasadnicze wymagania określone w rozporządzeniu oraz zostały poddane procedurom oceny zgodności.

Autor odpowiedzi: Tomasz Dyjeciński
Odpowiedzi udzielono 12.09.2017 r.

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów