Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Jakie uprawnienia są potrzebne do podłączenia butli z gazem technicznym np. helem do instalacji rozprężającej?

Pracownicy przywożą butle ze sprężonym gazem z magazynu i podłączają do zaworu instalacji rozprężającej kierującej gaz do urządzenia.

Odpowiedź:

Pracownicy, którzy podłączają butle z gazem do instalacji rozprężającej powinni posiadać uprawnienia kwalifikacyjno-eksploatacyjne w zakresie montażu, niezbędne do instalowania i przyłączania urządzeń, instalacji i sieci, a także w innym zakresie, jeśli wykonują inne prace, np. obsługę, konserwację, remonty, czynności kontrolno-pomiarowe. Niezależnie od podanych niżej przepisów, pracownicy eksploatujący sieci gazowe powinni również stosować się do instrukcji znajdujących się w dokumentacji technicznej instalacji rozprężającej.

Uzasadnienie:

Rodzaje prac, stanowisk oraz urządzeń, instalacji i sieci energetycznych, przy których eksploatacji jest wymagane posiadanie kwalifikacji określa rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. Nr 89, poz. 828 z późn. zm.) - dalej r.k.e. Przepis § 5 ust. 1 r.k.e. stanowi, iż eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci mogą zajmować się osoby, które spełniają wymagania kwalifikacyjne dla następujących rodzajów prac i stanowisk pracy: 1. eksploatacji - do których zalicza się stanowiska osób wykonujących prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym; 2. dozoru - do których zalicza się stanowiska osób kierujących czynnościami osób wykonujących prace w zakresie określonym w pkt 1 oraz stanowiska pracowników technicznych sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci. Z kolei § 5 ust. 2 r.k.e. określają rodzaje prac, o których mowa powyżej – dotyczą one wykonywania czynności: 1. mających wpływ na zmiany parametrów pracy obsługiwanych urządzeń, instalacji i sieci z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i wymagań ochrony środowiska - w zakresie obsługi; 2. związanych z zabezpieczeniem i utrzymaniem należytego stanu technicznego urządzeń, instalacji i sieci - w zakresie konserwacji; 3. związanych z usuwaniem usterek, uszkodzeń oraz remontami urządzeń, instalacji i sieci w celu doprowadzenia ich do wymaganego stanu technicznego - w zakresie remontów; 4. niezbędnych do instalowania i przyłączania urządzeń, instalacji i sieci - w zakresie montażu; 5. niezbędnych do dokonania oceny stanu technicznego, parametrów eksploatacyjnych, jakości regulacji i sprawności energetycznej urządzeń, instalacji i sieci - w zakresie kontrolno-pomiarowym.

Rodzaje urządzeń, instalacji i sieci, przy których eksploatacji jest wymagane posiadanie kwalifikacji, określa załącznik nr 1 r.k.e. "Rodzaje urządzeń, instalacji i sieci przy których eksploatacji jest wymagane posiadanie kwalifikacji". W grupie 3 "Urządzenia, instalacje i sieci gazowe wytwarzające, przetwarzające, przesyłające, magazynujące i zużywające paliwa gazowe" wymienione są: 1. urządzenia do produkcji paliw gazowych, generatory gazu; 2. urządzenia do przetwarzania i uzdatniania paliw gazowych, rozkładnie paliw gazowych, urządzenia przeróbki gazu ziemnego, oczyszczalnie gazu, rozprężalnie i rozlewnie gazu płynnego, odazotownie, mieszalnie; 3. urządzenia do magazynowania paliw gazowych; 4. sieci gazowe przesyłowe o ciśnieniu nie wyższym niż 0,5 MPa (gazociągi i punkty redukcyjne, stacje gazowe); 5. sieci gazowe rozdzielcze o ciśnieniu powyżej 0,5 MPa (gazociągi, stacje gazowe, tłocznie gazu); 6. urządzenia i instalacje gazowe o ciśnieniu nie wyższym niż 5 kPa; 7. urządzenia i instalacje gazowe o ciśnieniu powyżej 5 kPa; 8. przemysłowe odbiorniki paliw gazowych o mocy powyżej 50 kW; 9. turbiny gazowe; 10. aparatura kontrolno-pomiarowa, urządzenia sterowania do sieci, urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1-9.

Kazimierz Kościukiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono 7 listopada 2014 r.