Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP.

Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych określa (§ 1) wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych obejmujących spawanie, napawanie, lutowanie, zgrzewanie i cięcie termiczne metali oraz tworzyw termoplastycznych. Przepisy r.p.s. nie dotyczą (§ 2) zgrzewania wybuchowego oraz prac spawalniczych prowadzonych pod wodą, w górnictwie pod powierzchnią ziemi, w górnictwie naftowym, podczas akcji ratowniczych prowadzonych przez specjalistyczne służby ratownicze i prac naukowo-badawczych, których wykonanie jest uzależnione od zastosowania metod lub warunków odmiennych niż określone w rozporządzeniu. Zgodnie z § 3 pkt 11 r.p.s. przez określenie "kwalifikacje spawalnicze" należy rozumieć ukończenie odpowiedniego przeszkolenia teoretycznego i praktycznego w zakresie spawalnictwa, potwierdzone egzaminem oraz dokumentem upoważniającym do wykonywania prac spawalniczych.
Przepisy § 27 r.p.s. "Kwalifikacje spawalnicze" wymagają, aby prace spawalnicze były wykonywane przez osoby posiadające "Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia" albo "Świadectwo egzaminu spawacza" lub "Książkę spawacza", wystawiane w trybie określonym w odrębnych przepisach i Polskich Normach, z uwzględnieniem § 28 r.p.s. Osoby wykonujące: ręczne cięcie termiczne; zgrzewanie; ręczne lutowanie; zmechanizowane i automatyczne wykonywanie prac spawalniczych – powinny wykazać się co najmniej (§ 28) zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie określonym w odrębnych przepisach i Polskich Normach.
Polskie Normy, o których mowa w r.p.s., to m.in.: PN-EN 287-1:2007. Egzamin kwalifikacyjny spawaczy - Spawanie. Część 1. Stale.; PN-EN ISO 9606-2: 2007. Egzamin kwalifikacyjny spawaczy. Spawanie. Część 2 aluminium i stopy aluminium; PN-EN 9606-3:2001. Egzaminowanie spawaczy – Spawanie – Cz. 3: Miedź i stopy miedzi; PN-EN ISO 4063:2011. Spawanie i procesy pokrewne. Nazwy i numery procesów; PN-EN ISO 6947:2011. Spawanie i procesy pokrewne – Pozycje spawania. Normy te dotyczą m.in.: zakresu szkolenia oraz egzaminu dla spawacza oraz dla pracowników wykonujących procesy pokrewne; rodzajów złącz; rodzajów spoin, rodzajów i grup materiałowych obejmujących szkolenie i egzamin, zakresów kwalifikacji, pozycji spawania; sposobów wykonania złącza egzaminacyjnego.
W praktyce pracodawca powinien skierować pracownika, którego praca będzie polegała na wykonywaniu cięcia termicznego z użyciem tlenu i acetylenu, do uprawnionego ośrodka szkoleniowego, na odpowiednio dobrany kurs. Zgodnie z PN-EN 287-1: 2007, uprawnienia spawacza są ważne przez dwa lata. Warunkiem wykonywania prac spawalniczych i procesów pokrewnych przez spawacza jest potwierdzanie, w okresie co sześć miesięcy - przez nadzór spawalniczy lub odpowiedzialny personel pracodawcy – ważności uprawnień.