Odpowiedź:
Umowa o pracę zawarta na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. W takiej sytuacji pracownicy z tytułu porodu przysługuje zasiłek macierzyński za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego.
Uzasadnienie:
Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu – art. 177 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p.. Nie dotyczy to umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 177 § 31 k.p.). Pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu,  przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego – art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 159) – dalej u.ś.p. W takiej sytuacji zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami k.p. jako okres urlopu macierzyńskiego (20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie), okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego (6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) oraz okres urlopu rodzicielskiego (26 tygodni)  - art. 29 ust. 5 u.ś.p. oraz art. 180 § 1 pkt 1, art. 1821 § 1 pkt 1 i art. 1821a § 1 k.p.
Tym samym, jeżeli pracodawca z osobą odbywającą płatny staż zawrze umowę o pracę na czas określony od 1 maja 2015 r. do 31 lipca 2015 r. i umowa ta uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, umowa o pracę zostanie przedłużona do dnia porodu, a po porodzie tej osobie będzie przysługiwał zasiłek macierzyńskie za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. W takiej sytuacji płatnikiem zasiłku macierzyńskiego jest ZUS (art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. d u.ś.p.).

Magdalena Kostrzewa,
autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych 
Odpowiedzi udzielono 4.05.2015 r.