Pracownicy zatrudnieni przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mogą wcześniej zakończyć swoją aktywność zawodową i skorzystać z prawa do emerytury pomostowej.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656) – dalej u.e.p. prawo to przysługuje urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., którzy wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym co najmniej 15 lat. Do tego okresu zalicza się zarówno okresy wykonywania pracy na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 2009 r., jak też okresy wykonywania prac wymienionych w załączniku do u.e.p. Okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze będą uwzględnione tylko wtedy, jeśli praca była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.
Pracownik ubiegający się o emeryturę pomostową obowiązany jest wystąpić z wnioskiem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wniosku należy dołączyć świadectwa pracy. Płatnicy składek potwierdzający pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze muszą w zaświadczeniu podać rodzaj pracy wymienionej w konkretnym punkcie załącznika nr 1 lub nr 2 do u.e.p. Jeśli na danym stanowisku pracy nie występują warunki określone w u.e.p. pracownikowi nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Należy nadmienić, że do obowiązków pracodawcy należy informowanie pracowników o dokonaniu wpisu do ewidencji pracowników zatrudnionych przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W przypadku nieumieszczenia stanowiska pracy w wykazie stanowisk pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze pracownik może się odwołać do Państwowej Inspekcji Pracy.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 16 września 2010 r., Bożena Wiktorowska
Jak uzyskać prawo do emerytury pomostowej
Pracownicy zatrudnieni przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mogą wcześniej zakończyć swoją aktywność zawodową i...