Odpowiedź:
W przypadku, gdy ZUS zakwalifikował zawartą umowę jako zlecenie, a dla zleceniobiorcy stanowiła ona tytuł do ubezpieczeń obowiązkowych, płatnik jest zobowiązany do skorygowania dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych za okres wskazany w decyzji organu rentowego. Ponadto należy zapłacić zaległe składki ZUS, zarówno w części finansowanej przez zleceniodawcę, jak i zleceniobiorcę wraz z odsetkami za zwłokę.

Uzasadnienie:
W wyniku sporządzonych korekt dokumentów powstanie niedopłata składek emerytalnej i rentowej oraz nadpłata składki zdrowotnej. Rozliczenie zapłaconych za wykonawcę zlecenia składek następuje między stronami umowy, a jego przebieg zależy od tego, jak postąpi były zleceniobiorca. Jeżeli postanowi oddać niepotrącone składki, należy przyjąć następujący tok postępowania:
1. Zleceniobiorca zwraca zleceniodawcy równowartość finansowanych ze swojego wynagrodzenia składek społecznych (9,76% składka emerytalna + 1,5% składka rentowa)
2. Zleceniodawca zwraca zleceniobiorcy nadpłaconą część składki zdrowotnej, ponieważ to z jego środków wcześniej została pobrana.
Jeżeli tak się stanie podatnik (zleceniobiorca) będzie mógł odliczyć zwrócone składki społeczne od dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym doszło do zwrotu. Odzyska w ten sposób nadpłacony podatek. Z kolei kwotę nadpłaconej składki zdrowotnej otrzymanej od zleceniodawcy będzie zobowiązany doliczyć do podatku w tym samym zeznaniu, w części przypadającej na 7,75% tej składki wcześniej odliczonej.
W przypadku, gdy wykonawca zlecenia nie zechce zwrócić zleceniodawcy równowartości opłaconych za niego składek, to uzyska przychód z działalności wykonywanej osobiście, w wysokości zapłaconych za niego składek społecznych pomniejszonej o nadpłaconą składkę zdrowotną. Powstanie on w dacie zapłaty składek do ZUS przez płatnika. Przychód ten, zleceniodawca jako płatnik podatku dochodowego musi rozliczyć, uiszczając należny od niego podatek. Natomiast zleceniobiorcy trzeba wystawić informację roczną PIT-11, w której wykazuje się przychód, jednak nie wpisuje się kwoty zaliczki. Nie została ona bowiem pobrana z dochodu podatnika, tylko zapłacona przez płatnika. Warto jeszcze dodać, że nadpłaconą przez wykonawcę zlecenia składkę zdrowotną zleceniodawca może zatrzymać tytułem rekompensaty niezwróconych mu składek społecznych. 
Podstawa prawna: Art. pkt 8, art. 41, art. 45 ust. 3a  ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych  (Dz. U. z 2012 r. Nr 64 poz. 361).
Art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 9 ust. 1a, art. 23 ust. 1, art. 41 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz. U. z 2015 r. poz. 121).

Magdalena Skalska
Odpowiedzi udzielono 26.10.2015 r.