Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Jak obliczyć koszty ponoszone przez pracodawcę w związku z wypadkiem przy pracy?Co pracodawca zyska, jeśli zapewni lepsze środki ochrony indywidualnej pracownikom?

Odpowiedź:

Ścisłe wyznaczenie kosztów, jakie ponosi pracodawca w związku z wypadkiem przy pracy jest praktycznie niemożliwe. Nie ulega wątpliwości, że wypadek taki może być bardzo kosztowny.

Uzasadnienie:

Ustawodawca stworzył kilka konstrukcji prawnych, które będą miały wpływ na koszty pracodawcy związane z wystąpieniem wypadku przy pracy. W myśl postanowień rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870) pracodawca ma obowiązek zabezpieczyć miejsce zdarzenia, powołać zespół powypadkowy, który ustali okoliczności wypadku. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia może oznaczać wstrzymanie prac. Zgodnie z § 3 ust. 2 powyższego rozporządzenia zgodę na uruchomienie maszyn i innych urządzeń technicznych lub dokonanie zmian w miejscu wypadku wyraża pracodawca, w uzgodnieniu ze społecznym inspektorem pracy, po dokonaniu oględzin miejsca wypadku oraz po sporządzeniu, jeśli zachodzi potrzeba, szkicu lub fotografii miejsca wypadku.

Dodatkowe konsekwencje przewidziane są w przepisach ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 z późn. zm.) – dalej u.u.s.w.p.

Zgodnie z art. 28 ust. 2 u.u.s.w.p. stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych ustala ZUS jako iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określonej dla grupy działalności, do której należy płatnik składek (według PKD ujętego w rejestrze REGON), i wskaźnika korygującego ustalonego dla płatnika składek.

W myśl art. 31 u.u.s.w.p. wskaźnik ryzyka korygującego wynosi od 0,5 do 1,5. Ustala się go na rok składkowy w zależności od kategorii ryzyka ustalonej dla płatnika składek. Kategorię ryzyka dla płatnika składek ustala się w zależności od ryzyka określonego wskaźnikami częstości:

1) poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem;

2) poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich;

3) zatrudnionych w warunkach zagrożenia.

W efekcie wystąpienie wypadku (wypadków) przy pracy może przełożyć się na zwiększenie składki wypadkowej.

Należy także zauważyć, że niezapewnienie środków ochrony indywidualnej lub zapewnienie ich w niewystarczającym stopniu może utrudnić dochodzenia odszkodowania od ubezpieczyciela, a sam pracodawca może być zmuszony do wypłaty odszkodowania pracownikowi na zasadach cywilnoprawnych.

Paweł Ziółkowski, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono 21 listopada 2014 r.