Odpowiedź:
Ewentualny wypadek, jakiemu podczas obowiązkowej przerwy w pracy uległby kierowca przebywający w miesięcznej delegacji, co do zasady należałoby zakwalifikować jako wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy, chyba że wypadek zostałby spowodowany postępowaniem pracownika niepozostającym w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań.
Uzasadnienie:
Stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 169, poz. 1322 z późn. zm.) – dalej u.u.w. za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Ponadto, zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 1 u.u.w., na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie, traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż określone powyżej, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań.
Szczegółowe zasady postępowania powypadkowego określają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870).
W opisanym przypadku, gdyby pracownik – kierowca – przebywający w podróży służbowej podczas wykorzystywania obowiązkowej przerwy na odpoczynek (wynikającej z przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców, tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1155 z późn. zm.), uległ wypadkowi, takie zdarzenie powinno być traktowane jako wypadek traktowany na równi z wypadkiem przy pracy.
Warunkiem byłoby jednak, że pracownik wykorzystywałby przerwę w sposób zgodny z jej przeznaczeniem (np. przerwa na spożycie posiłku, higienę osobistą itp.), bowiem w przypadku, gdyby pracownik nie pozostawał w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań (np. udał się do klubu nocnego, rekreacyjnie grał w piłkę itp.), to ewentualne zdarzenie wypadkowe byłoby po prostu nieszczęśliwym wypadkiem, a poszkodowany nie miałby prawa do świadczeń odszkodowawczych, o których mowa w u.u.w.
Gdyby jednak do wypadku do wypadku doszło podczas przerwy 15-minutowej, wynikającej z art. 134 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502), ewentualne zdarzenie powinno zostać zakwalifikowane jako wypadek przy pracy.
Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono 19 listopada 2014 r.
Jak kwalifikować wypadek przy pracy kierowców będących w miesięcznej delegacji?
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHPJak kwalifikować wypadek przy pracy kierowców będących w miesięcznej delegacji?Czy zdarzenie, do którego doszło np. podczas obowiązkowych przerw na odpoczynek zostanie zakwalifikowane jako wypadek przy pracy?