Odpowiedź
„Złe stąpnięcie” jako wydarzenie niezgodne z właściwym przebiegiem procesu pracy, które wywołało wypadek, należy rozumieć jako sytuację, w której poszkodowany nienaturalnie ustawił stopę na podłożu, w wyniku czego doszło do jej nadmiernego obciążenia, a tym samym do urazu.
Uzasadnienie
Okoliczności i przyczyny zdarzenia, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870), analizuje zespół powypadkowy, który powinien tego dokonać nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Potwierdzeniem pracy tego zespołu jest protokół powypadkowy, sporządzony według wzoru ustalonego w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U. Nr 227, poz. 2298).
Ponadto, zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy (Dz. U. Nr 14, poz. 80 z późn. zm.), pracodawca jest obowiązany sporządzić – na podstawie zatwierdzonego protokołu powypadkowego albo karty wypadku, w których stwierdzono, że wypadek jest wypadkiem przy pracy lub wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy – statystyczną kartę wypadku przy pracy, o symbolu Z-KW i przekazać ją w określonym terminie do Głównego Urzędu Statystycznego. Celem przekazywania statystycznej karty wypadku przy pracy jest zapewnienie rzetelnego, obiektywnego i systematycznego informowania społeczeństwa, organów państwa i administracji publicznej oraz podmiotów gospodarki narodowej zarówno o liczbie wypadków przy pracy, okolicznościach ich powstawania, przyczynach, które do nich doprowadziły, jak i o samych poszkodowanych.
Jedną z informacji, jaką należy zamieścić w karcie, jest informacja o wydarzeniu będącym odchyleniem od stanu normalnego, tj. wydarzeniu niezgodnym z właściwym przebiegiem procesu pracy, które wywołało wypadek. Wśród wskazówek zamieszczonych w objaśnieniach do statystycznej karty wypadku, pod pozycją nr 75, wymieniono punkt o nazwie „złe stąpnięcie”. Przytoczony przepis nie definiuje tego pojęcia, należy zatem dokonać jego interpretacji. Chodzi o nienaturalne postawienie stopy na dowolnym podłożu (np. podwiniętej do wewnątrz lub na zewnątrz), w wyniku czego dochodzi do jej nadmiernego obciążenia (np. całym ciężarem ciała), a tym samym do urazu w postaci zwichnięcia, skręcenia, złamania itp. Z takimi zdarzeniami mamy przeważnie do czynienia na skutek niedostatecznej koncentracji uwagi na wykonywanej czynności (np. schodzeniu lub wchodzeniu po schodach), czy też utraty równowagi (np. w wyniku poślizgnięcia, potknięcia itp.).
Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 27 grudnia 2016 r.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis BHP Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |