Do substancji działających szczególnie szkodliwie na skórę zalicza się m.in. związki rozpuszczające naskórek, związki utleniające czy substancje uczulające na światło słoneczne.
Przy narażeniu rąk na działanie substancji toksycznych, stosowanie rękawic ochronnych jest nieodzowne. Podobnie jest w przypadku prac wymagających częstego zanurzania rąk w wodzie. Alternatywą dla rękawic ochronnych na stanowiskach pracy, na których z różnych powodów nie można ich używać są środki ochrony skóry – kremy i żele o różnej konsystencji, tworzące po nałożeniu cienką błonkę, nieprzepuszczalną dla substancji szkodliwych. Kremy barierowe nie drażnią skóry oraz nie przeszkadzają procesom perspiracji skóry – oddychaniu i poceniu.
Kremów ochronnych nie należy mylić z kremami pielęgnacyjnymi. Te ostatnie wnikają w skórę, nawilżając ją lub natłuszczając. Powoduje to rozmiękczenie naskórka i ułatwia przenikanie substancji szkodliwych.
Źródło: Przyjaciel przy pracy 2011, nr 2, s. 20-22, Joanna Kurpiowska, Jolanta Liwkowicz
Jak chronić skórę dłoni?
Coraz powszechniejszym problemem pracowników są zmiany chorobowe na skórze rąk. Są one spowodowane nadmierną ilością substancji chemicznych w środowisku, częstym zanurzaniem rąk w wodzie, czy długotrwałą pracą w gumowych rękawiczkach.