W kolejnym bloku tematycznym, wieloletni ekspert HRBP Grzegorz Filipowicz wraz z Ewą Puzia-Sawicką omówili zmiany jakie zachodzą obecnie w systemach ocen pracowniczych. Zaprezentowali kierunki, w których zmierzają oceny pracownicze, tak by zwiększać  efektywność oraz zaangażowanie pracowników. Prowadzący pokazali przed jakim wyzwaniem stoi środowisko HRowe i  Biznes oraz jak ważne jest poszukiwanie alternatywnych rozwiązań dla obecnych systemów ocen okresowych. W trakcie tego warsztatu prowadzący oraz uczestnicy żywo dyskutowali nad powodami, dla których obecne oceny pracownicze nie przynoszą firmom zakładanych rezultatów oraz są nielubiane przez pracowników i ich menedżerów, którzy oceniają je jako nieskuteczne. Najczęstszym zarzutem kierowanym wobec obecnych ocen okresowych było:

•    brak istotnego wpływu na wyniki pracy
•    brak podnoszenia zaangażowania pracowników (czasem mogą działać nawet demotywująco)
•    niekiedy brak obiektywizmu oceny pracownika
•    brak odzwierciedlenia rzeczywistej sytuacji firmy (ocena dokonywana 1-2 razy do roku)
•    zabieranie dużej ilości czasu menedżerom, pracownikom oraz HRowi, przez co odciągają nich od bieżących kluczowych zdań
 
W odpowiedzi na niespełniające oczekiwań istniejące systemy ocen pracowniczych, prowadzący zaprezentowali swoją autorską koncepcje SMART Performance Management®, czyli inteligentnego zarządzania efektywnością, będącą nowością na rynku europejskim. Fundamentem SMART Performance Management®, jest stworzone narzędzie tzw. Tablica Rozwoju®, która pozwala w sposób ciągły monitorować wyniki pracy a tym samym podnosić efektywność pracowników i zespołów.

Celem ostatniej prezentacji było pokazanie uczestnikom korzyści jakie otrzymują firmy decydujące się na wprowadzenie do swojej organizacji rozwiązań z zakresu IT. W Tym systemów zarządzających pracownikami, procesami HR, komunikacją w organizacji, których zaletą jest np. automatyczne generowanie raportów, automatyzacja i przyśpieszanie procesów, dostępność na każdym szczeblu struktury organizacyjnej w dowolnym czasie i miejscu. Piotr Pszczółkowski, ekspert w dziedzinie optymalizacji procesów HR przy wykorzystaniu systemów IT, omówił z uczestnikami kluczowe zasady wdrażania systemów IT oraz jak powinni się do tego procesu właściwie przygotować. Zaprezentował również przykłady firm, które wdrażając system HRsys.pl zoptymalizowały swoje procesy, stając się bardziej wydajne i efektywne.

Konferencję zakończyło losowanie nagród. Tym razem do wygrania były praktyczne i niezbędne w dzisiejszych czasach powerbanki.  Fundatorem nagrody była firma HRtec.
Głównym pomysłodawcą i organizatorem miętowych spotkań jest  firma doradczo – szkoleniowa Respect, która wspólnie z ŁSSE podjęła się przygotowania IV edycji „Poczuj miętę do biznesu”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła firma Wolters Kluwer. Wydarzenie miało formę całodniowego warsztatu, prowadzonego przez ekspertów i praktyków biznesu.

Fotorelacja z konferencji „Poczuj miętę do biznesu” dostępna jest pod adresem www.respect-ds.pl/#356