Projekt przygotowano ze względu na konieczność wdrożenia do polskiego prawa przepisów unijnych, które nakładają na instytucje państw członkowskich, w związku z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego, obowiązek wymiany informacji drogą elektroniczną przez System Elektronicznej Wymiany Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego (EESSI).
EESSI to system informatyczny, który ma przyspieszyć i ułatwić wymianę informacji między instytucjami ds. zabezpieczenia społecznego we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Obecnie wymiana danych niezbędnych do ustalenia praw i obowiązków ubezpieczonych oraz świadczeniobiorców odbywa się za pośrednictwem zwykłej poczty na formularzach i dokumentach papierowych. System EESSI ma rozpocząć działanie w dniu 1 maja 2014 r., od tego momentu w ramach wspólnej, bezpiecznej europejskiej sieci, przekazywanie danych będzie się odbywać elektronicznie, z zapewnieniem ich poufności i ochrony.
Proponowane przepisy mają umożliwić włączenie polskich instytucji do europejskiego systemu elektronicznej wymiany danych w obszarze zabezpieczenia społecznego między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W sprawach dotyczących zabezpieczenia społecznego wymiana informacji między instytucjami poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej będzie odbywać się przez przekazywanie standardowych dokumentów elektronicznych (SED).
Elektronicznej wymianie mają podlegać dane, które umożliwią przyznanie świadczeń z tytułów: starości, inwalidztwa, choroby, macierzyństwa (ojcostwa), wypadków przy pracy i choroby zawodowej. Dotyczy to także danych dotyczących nabycia prawa do: rent rodzinnych, zasiłków na wypadek śmierci, świadczeń dla bezrobotnych, a także świadczeń przedemerytalnych i rodzinnych oraz specjalnych świadczeń pieniężnych o charakterze nieskładkowym (w Polsce przykładem takiego świadczenia jest renta socjalna). Wymianie będą podlegać również dane pomocne w odzyskiwaniu należności w innym państwie członkowskim. Dane te w postaci standardowych dokumentów elektronicznych (SED) będą przesyłane przez system EESSI do właściwych odbiorców (instytucji właściwych dla danej kategorii świadczenia) w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. EESSI zapewni szybkość wymiany informacji między instytucjami zabezpieczenia społecznego poszczególnych państw członkowskich, co przyspieszy weryfikację uprawnień, a w efekcie wypłacanie świadczeń osobom uprawnionym.
Projekt ustawy został przekazany do Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu.